cache_17295707

Liga Ochrony Przyrody jako organizacja ogólnokrajowa działa już od 1928 r., gdy 9 stycznia odbył się jej pierwszy zjazd organizacyjny. Na pamiątkę tego wydarzenia właśnie dzisiaj obchodzimy Dzień Ligi Ochrony Przyrody. Jednym z pierwszych 4 kół w całym kraju było koło częstochowskie, które działa także dzisiaj – nie rzucając się w oczy, poprzez edukację, prasę i organizowane konkursy konsekwentnie kształtuje kolejne pokolenia.

– Ochrona przyrody to nie jest coś oderwanego od rzeczywistości, ponieważ jest związana przede wszystkim z edukacją ekologiczną. Edukację prowadzimy przede wszystkim poprzez konkursy. Organizujemy ich co roku około 10-11 na poziomach: regionalnym, okręgowym, uczestniczymy też w konkursach ogólnopolskich, np. “Mój las”. Są konkursy plastyczne deklamatorskie, są warsztaty – powiedziała Maria Jasińska, wiceprezes częstochowskiego Okręgu LOP. Oczywiście uczniowie poznają świat również w czasie wycieczek, choćby do Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Organizacja koncentruje się na pracy u podstaw. – Najważniejsza jest właśnie młodzież. Jeżeli będą nauczyciele pracować z młodzieżą i będzie się Liga rozwijała, to ciągle będą nowe pomysły. Przy tych dobrych, miłych słowach muszę też powiedzieć, że nie jest łatwo, dlatego że nauczyciele mają dużo pracy, a nasza praca się opiera właśnie na pracy nauczycieli. Tak więc trochę się o to martwię, nie jako wiceprezes, ale jako nauczyciel z wieloletnim stażem – zauważa Maria Jasińska.

Częstochowska Liga jest finansowana m.in. dzięki pozyskiwanym grantom, choćby z WFOŚiGW w Katowicach, a zaangażowani w jej działalność nauczyciele, uczniowie i sympatycy poświęcają własny czas i wysiłek jedynie z myślą o przyszłości.

K. R.

Skip to content