Dzień Osób z Niepełnosprawnością w ZUS

Już jutro, 17 maja ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku wydarzenie będzie przebiegać pod hasłem „Żyj aktywnie!” Organizowane będą m.in. spotkania z ekspertami ZUS, NFZ i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Będą też spotkania z osobami z niepełnosprawnością, które opowiedzą o swojej drodze do sukcesu. Darmowe badania medyczne, degustacje zdrowej żywności, warsztaty artystyczne – to tylko niektóre atrakcje tegorocznego Dnia Osób z Niepełnosprawnością, jakie przygotowały śląskie oddziały ZUS.

W Polsce żyje nawet 7 mln osób z niepełnosprawnością. Zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo. To właśnie dlatego ZUS organizuje wydarzenie, które ma zachęcić osoby z niepełnosprawnościami do rozwijania swoich talentów, poszukiwania możliwości rozwoju i aktywności zawodowej. – W Polsce nie brakuje instrumentów wsparcia, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc państwa. W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą, jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, i poinformują, jakie jeszcze świadczenia przysługują osobom z niepełnosprawnościami – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Eksperci PFRON opowiedzą, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pracownicy NFZ opowiedzą też o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe i dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia np. sprzętu ortopedycznego czy niezbędnych środków higienicznych.

W oddziale ZUS w Częstochowie główne obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnością odbędą się 28 maja, ale na 17 maja oddział również przygotował stoiska eksperckie dla klientów odwiedzających placówkę tego dnia. Do ich dyspozycji w godzinach 10.00 – 13.00 będą specjaliści z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Powiatowego Urzędu Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia i Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

źródło: ZUS