Dzień Papieski w Częstochowie


Dzień Papieski to nie tylko czas wspominania, ale też wspólnego tworzenia przyszłości. 8 października, wolontariusze i podopieczni Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia prowadzili zbiórkę, z której dochód przeznaczony zostanie na stypendia dla młodzieży. Jedną z podopiecznych i stypendystek fundacji jest Kasia:

– W tym roku zbiórka trwała między innymi pod Jasną Górą. To zbiórka dla młodzieży z niewielkich miejscowości, z potrzebujących rodzin, po to, żeby umożliwić im studiowanie w miastach na wymarzonych kierunkach. Sama jestem stypendystką, więc jest to bardzo ważny dla mnie dzień.

W czasie Dnia Papieskiego wielu młodych ludzi wspominało także postać Papieża Polaka – św. Jana Pawła II. Wśród nich także kleryk czwartego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, Sebastian Kosecki:

– To wyjątkowy człowiek chyba dla każdego Polaka. Pamiętam dzień jego śmierci. Miałem wtedy dziesięć lat. Oglądałem wtedy telewizję i nagle na ekranie pojawiła się wiadomość, że Jan Paweł II nie żyje. Od tamtej pory zacząłem się bardziej interesować jego osobą. Ze scholą i ministrantami byliśmy nawet w Wadowicach. Ważna jest też świadomość, że polski papież, polski człowiek, pochodzący z małej miejscowości doszedł aż tak daleko. I mam na myśli Niebo. Ale też po drodze zaliczył Watykan. To otwiera oczy, że możemy osiągnąć wszystko.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 16 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmie pomocą ponad 2000 osób z 40 diecezji Polski.

SW