Dzień Pracownika Socjalnego

Obchodzony 21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Wykonywana przez nich praca często jest niedoceniana przez społeczeństwo, a przecież tak bardzo potrzebna. O codzienności zawodu pracownika socjalnego mówi Olga Dargiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie:
– Warto wspominać o tym dniu po to, żeby mówić o ludziach, którzy na co dzień pracują jako pracownicy socjalni. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pracuje nas ponad 300 osób i tak naprawdę wszyscy pracujemy tutaj nad tym, żeby tym naszym podopiecznym żyło się lepiej, by pomagać im przezwyciężać życiowe trudności, pomagać im samodzielnie stawać na nogi. Takie jest nasze zadanie i to robimy na co dzień.
Pracownicy socjalni wykonując powierzone im zadania często spotykają się z różnymi reakcjami swoich podopiecznych, zarówno miłymi jak i niezbyt przyjemnymi:
– Są różni ludzie i różne sytuacje. Staramy się jednak zawsze podchodzić pozytywnie do tych osób, które do nas przychodzą, podchodzić przede wszystkim z dużą empatią. Zdajemy sobie sprawę, że są one często w bardzo różnej sytuacji. Trzeba jednak podkreślić, że jest bardzo wiele bardzo miłych sytuacji. Chodzi o tą satysfakcję, kiedy widzimy że ktoś odkrywa w sobie ten potencjał, kiedy widzimy że ktoś potrafi sobie poradzić i odzyskuje tą wiarę w siebie.
W intencji wszystkich pracowników służb społecznych w dniu ich święta odprawiona została na Jasnej Górze Msza św. Przewodniczył jej Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Marek Bator.

ZD