Dzień samotnych – jak sobie radzić z samotnością?

Źródło Fot. Polska Agencja Prasowa

Samotność to przykra sprawa i lepiej, żeby nie dotyczyła nikogo z nas. Wszelkie sukcesy życiowe, a także miłe i przyjemne chwile, zawsze lepiej spędzać w towarzystwie drugiej osoby. Samotność nie dotyczy tylko singli, ale także osób starszych lub tych porzuconych przez bliskich. O tym, czym jest samotność, rozmawialiśmy z psychoterapeutą Grzegorzem Gizlerem:

– Samotność jest doświadczeniem, którego każdy człowiek dotyka w pewnym momencie swojego życia. Jest też wynikiem własnych doświadczeń, które są wynikiem naszej osobowości i innych zmiennych, które się pojawiły w danej sytuacji.

Samotność dotyka wielu osób i może wywoływać nieprzyjemne nastroje. Co prawda mówi się, że niektórzy lubią samotność i nie ma w tym nic złego. Gorzej się dzieje, gdy doskwiera ona osobom, które za nią nie przepadają, a to może to nieść za sobą znaczące skutki:

– Samotność prowadzi do narastania poczucia izolacji, ma zły wpływ na samoocenę i pewność siebie. Kiedy mówimy o samotności, skala tego zjawiska jest podkreślona m.in. tym, że w Wielkiej Brytanii zajęto się zwalczaniem samotności na poziomie ministerialnym. Jako ludzie jesteśmy istotami społecznymi. Dużo robimy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, a grupa właśnie je daje. Chcemy być akceptowani. Bywa, żeby to osiągnąć rezygnujemy z samego siebie.– mówi Grzegorz Gizler

Najbardziej podatne na samotność są osoby starsze, ale problem dotyka również młodych. Dla każdego nieszczęśliwego przypadku jest jednak rozwiązanie. Istnieje wiele opcji, które mogą pomóc takim samotnikom. Grzegorz Gizler mówi o tym, co powinniśmy zrobić, by unikać samotności:

– Co powinniśmy robić, by z samotnością spotykać się jak najrzadziej? Po pierwsze, szukać kontaktu, dzwonić do siebie, spotykać się, dzielić się swoimi przeżyciami. Należy zadbać o to, by ludzie, którzy są nam potrzebni do tego abyśmy zdrowo funkcjonowali, byli wokół nas. Trzeba wyjaśniać problemy, które się między nami pojawiają, mówić jasno o swoich granicach – co nam służy, a co nam szkodzi? Im czystsze są takie relacje, tym łatwiej nam budować relacje z innymi ludźmi

Samotność jest często definiowana jako brak satysfakcjonujących kontaktów z drugą osobą. W naszym społeczeństwie żyją osoby zarówno lepiej, jak i gorzej nastawione do kontaktów z innym człowiekiem. Prawda jest jednak taka, że każdy jest w pewnym stopniu samotny i potrzebuje bliskości. Czasami wystarczy niewiele, aby druga osoba poczuła się lepiej.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content