Dzień wcześniaka

dziecko

Dzisiaj, 17 listopada, w gmachu Teatru im. Adama Mickiewicza odbywa się konferencja naukowa pn. „Dzień wcześniaka i nie tylko…” Organizatorzy, Oddział Neonatologiczny WSS im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie oraz Fundacja „Ratujmy Życie Dzieciom”, podjęli kwestię dzieci przedwcześnie narodzonych przy okazji uroczystości 23-lecia Oddziału Neonatologicznego oraz Oddziału Położnictwa i Ginekologii. Kierownikiem naukowym spotkania jest prof. dr hab. med. Urszula Godula-Stuglik.

Prelegenci są praktykującymi medykami. Wśród poruszanych kwestii znajdą się: „Wcześniactwo z historią w tle…” (dr n. med. Jolanta Warzycha z WSS w Częstochowie), „Komórki macierzyste w mleku kobiecym” (prof. dr hab. med. Elżbieta Gajewska z Kliniki Neonatologii we Wrocławiu), „Choroby wirusowe w ciąży i ich wpływ na dziecko” (prof. dr hab. med. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego w Warszawie), „Czym należy się kierować przy wyborze leków naczynioaktywnych i o działaniu inotropowo-dodatnim, zwłaszcza u wcześniaków?” (prof. dr hab. med. Iwona Maroszyńska z Kliniki Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt ICZMP w Łodzi) i „Kontrowersje wokół szczepienia wcześniaków. Wskazania i przeciwwskazania” (prof. dr hab. med. Jerzy Szczapa z Kliniki Zakażeń Noworodków w Poznaniu).

Ścisła część naukowa trwa od godz. 13.35 do 17.30. Konferencja będzie poprzedzona powitaniem i wprowadzeniem w temat spotkania, a zakończona zostanie spektaklem teatralnym.

K. R.