Fot. uke.gov.pl

Zaspokajać ma głód nikotynowy, bez wdychania szkodliwego dymu – niestety tylko w teorii, ponieważ substancje w nim zawarte pustoszą organizm człowieka. E-papierosy miały być alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Jak się okazało, wcale nie są takie zdrowe, a od września 2016 roku ich sprzedaż została objęta wieloma ograniczeniami.

E-papierosy to urządzenia elektroniczne. Podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Większość z nich ma baterię, element grzewczy oraz miejsce na tzw. liquid. Niektóre wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki. Inne przypominają długopis. Funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS). O szkodliwości ich palenia mówi onkolog prof. Iwona Gisterek.

– Nie ma zdrowych papierosów. Są tylko takie, które powodują liczne schorzenia. E-papierosy zawierają dużą dawkę nikotyny. Wpływają negatywnie na naczynia krwionośne i układ krążenia, powodując zawały i udary poprzez nadciśnienie, miażdżycę. Nie jest jednak udowodnione, że produkty spalania w e-papierosach nie są karcynogenne.

Po papierosy elektroniczne sięga wiele młodych osób. Zachętą ma być dla nich owocowy bądź słodki smak e-liquidu. To właśnie w nim kryją się substancje chemiczne. Nie sięgajmy po coś, co może odebrać nam zdrowie, apeluje onkolog dr Barbara Huras.

– Nie znamy wszystkich substancji, które zawarte są w takim e-papierosie. Ich wpływ na organizm człowieka poznamy zapewne w najbliższych latach, po przeprowadzeniu wystarczającej ilości badań. Byłabym bardzo ostrożna stwierdzając, że e-papierosy są zdrowsze niż tradycyjne.

Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków oraz młodych dorosłych. Szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, jednak nie powoduje to spadku liczby użytkowników. W ciągu dekady liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wielokrotnie wzrosła. Ponad 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a ok 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu. Pamiętajmy, że e-papierosy mogą tak samo uzależnić i negatywnie wpłynąć na zdrowie, jak papierosy tradycyjne.

ABK

Skip to content