Konferencja naukowa „Edukacja regionalna w kształtowaniu człowieka i obywatela XXI wieku” odbyła się 26 października w Sali Konferencyjnej Muzeum Częstochowskiego.

Program konferencji zawierał trzy sesje naukowe. „Edukacja regionalna w szkołach powszechnych w Częstochowie w okresie międzywojennym”, „Region czy pogranicze;problemy poznawcze”, „Literatura piękna w edukacji regionalnej dziecka” – to tylko niektóre tytuły wykładów poszczególnych sesji.

Pierwsza plenarna sesja zdominowana była przez przyrodników i nauki o ziemi. Wykłady skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, nauczycieli-praktyków, którzy uczą o regionie częstochowskim, młodzieży, studentów, uczniów oraz naukowców, którzy tworzą programy szkolne, czy podręczniki szkolne. W związku z tym spektrum tematyczne jest bardzo szerokie – mówi wykładowca UJD prof. nadzw., Beata Urbanowicz.

Jednym z prelegentów był prezes Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego, dr Cezary Gębicki, którego zapytaliśmy, czego dotyczył przygotowany wykład:

Dotyczy tego, czym się zajmuję, tzn. ekosystemów lądowych i częściowo wodnych znajdujących się w obszarze administracyjnym miasta. Szukamy cennych, a niekiedy fascynujących miejsc przyrodniczych z dwóch punktów widzenia. Po pierwsze chcemy wykorzystać tę wiedzę naukowo, po drugie – chcemy ją przetworzyć i wykorzystać w edukacji. Edukacja regionalna jest edukacją bazującą na środowiskach przyrodniczych miasta Częstochowy.

Swoje wystąpienie z zakresu edukacji geologicznej w regionie cieszyńskim na przykładzie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych przygotowała dr Katarzyna Kasprowska-Nowak z UJD:

Generalnie sprowadzało się to do takiego holistycznego spojrzenia na krajobraz, ze szczególnym uwzględnieniem przyrody nieożywionej. Swoją pracę oparłam przede wszystkim na doświadczeniach i pomysłach realizowanych w pracy, jako nauczyciel geografii i przyrody w regionie cieszyńskim. Miałam przyjemność dydaktyki w szkole podstawowej i uważam to za najbardziej przyjemny etap. Przeprowadzałam z dziećmi różnego rodzaju warsztaty terenowe i geologiczne.

Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii Marka Nowaka „Gąszczyk w czterech odsłonach”, poświęcona przyrodzie Uroczyska Gąszczyk w Częstochowie (Mirów).

KF

foto źródło: www.odrowaz24.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content