Erasmus+ szansą dla Polaków

erasmus plus

Do Częstochowy przyjechał Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed. Gościem honorowym wydarzenia była poseł do Parlamentu Europejskiego, Jadwiga Wiśniewska.

Spotkanie odbyło się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej. Inicjatorem wydarzenia, na którym pojawiło się wiele ważnych osobistości, była posłanka na sejm Rzeczypospolitej , Lidia Burzyńska.

Resort ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w swoich założeniach ma pomóc rodzinie. Rodzina bezpieczna, silna i szczęśliwa, to kolebka, która zaowocuje w przyszłości, dobrym, mądrym i niesfrustrowanym społeczeństwem. To był pierwszy pomysł, by informacje o zmianach na rynku pracy, czy ciekawych dostępnych ofertach dotarły do szerszego grona osób – mówi Burzyńska.

Posłanka zwróciła też uwagę na to, że pozyskiwanie środków z programów unijnych przez małe środowiska, szczególnie w naszym regionie, nie są zadowalające w skali  wielkich aglomeracji. – Rodzina będzie silna, ale gdy edukacja będzie ją wspierała. Stąd pomysł, by przedstawiciele programu Erasmus+ dotarli do nas z informacją dotyczącą projektu. To tylko zasianie pewnego ”ziarenka”. Mam nadzieję, że włodarze gmin i przedstawiciele szkół zobaczą, że warto pozyskiwać fundusze – dodała Burzyńska.

Na spotkaniu poruszono temat zmian na rynku pracy, umów cywilno-prawnych, a jednym z głównych punktów spotkania był program 500+. Jak na dziś wygląda jego realizacja? O tym mówi wiceminister Stanisław Szwed:

Przebiega bardzo dobrze. Złożono już blisko 2,5 miliona wniosków. Jest już ponad milion podjętych decyzji i wypłaconych środków. Choć z ubolewaniem trzeba stwierdzić, że są gminy, które otrzymały środki, a jeszcze nie rozpoczęły wypłat świadczeń. Monitorujemy sytuację i staramy się wpłynąć na samorządy, żeby środki były wypłacane jeśli nie ma żadnych przeszkód natury administracyjnej.

W Częstochowie ponad połowa wniosków, które przyszły do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej była niepoprawnie wypełniona. Wiceminister twierdzi, że to głównie wnioski, które są składane drogą elektroniczną.

Musimy się tego nauczyć. To nowy instrument. Cieszymy się, że to zafunkcjonowało, bo na przyszłość to dobra możliwość komunikowania się w wielu sprawach. Część osób musi wnioski poprawić. Wprowadziliśmy zasadę, że nie wstrzymujemy biegu składania wniosku, a wystarczy go jedynie uzupełnić – wyjaśnia Szwed.

Dużo mówiło się o Erasmus+, czyli programie Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020.

Honorowym gościem konferencji była poseł do Parlamentu Europejskiego, Jadwiga Wiśniewska, która także odniosła się do projektu Erasmus+.

– To szansa dla młodych ludzi, by mogli rozwinąć swoje skrzydła. Chcemy pokazać w jaki sposób można po te pieniądze sięgać, tak by spożytkować je jak najlepiej dla rozwoju naszej młodzieży. Mamy nadzieję, że pieniądze te będą wykorzystane do samego dna – tłumaczy europosłanka.

Wiśniewska, zaznacza że program jest swego rodzaju dodatkową furtką dla młodych Polaków do wejścia na europejski rynek edukacyjny, a w przyszłości być może na tamtejszy rynek pracy. Podkreśliła też, że zależy jej jednak na tym, by Polacy chcieli zostać w naszym kraju, ale do tego potrzebne są odpowiednie warunki.

Na wydarzeniu pojawił się także członek zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Andrzej Wyczawski, który wyjaśnił czym zajmuje się podmiot, który reprezentuje.

Fundacja jest instytucją, która dokonuje naborów proceduralnych. Najbardziej atrakcyjnym programem jest Erasmus+. Mam wrażenie, że nie zawsze informacja dociera tam, gdzie mogłaby dotrzeć. Zależy nam, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tych programach. Powiedzmy sobie szczerze, na perspektywę 2014-2020, Unia Europejska przyznała nam około miliard euro na te programy. Na rok 2016 dostępnych jest 111,5 miliona euro – wylicza Wyczawski.

Spotkanie miało przybliżyć procedury składania wniosków i samo funkcjonowanie fundacji, której zależy, na wykorzystaniu środków w 100 procentach.

Sebastian Zielonka

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content