Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Ma on przypominać kobietom na całym kontynencie o regularnych badaniach profilaktycznych i trosce o własne zdrowie. Jak bardzo istotna jest profilaktyka zaznacza Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki:
– Trzeba pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. My jesteśmy przykładem, kobiety waleczne, że pomimo tego, że zachorowały nie dajemy się, niesiemy pomoc. Swoim przykładem chcemy apelować do wszystkich kobiet, żeby pomyślały o swoim zdrowiu, bo to zdrowie jest naprawdę bezcenne.
Na znak solidarności z kobietami zmagającymi się z rakiem piersi powstał, przygotowany przez Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, specjalny spot, który w nieszablonowy sposób przypomina o badaniach profilaktycznych.
– To jest nasz taki nietypowy pomysł, żeby przypomnieć wszystkim paniom, że warto się badać, trzeba się badać i trzeba o tym nie zapominać mówi Anna Ginał, rzecznik szpitala. – Żeby zwrócić uwagę na problem trzeba szukać nietypowych, nieszablonowych sposobów. Trzeba szukać czegoś, co ludzi przyciągnie i zainteresuje. To pierwsza taka nasza akcja z amazonkami, ale na pewno nie ostatnia.
W Polsce rak piersi rozpoznawany jest najczęściej u kobiet w wieku 50-69 lat. Rośnie jednak liczba zachorowań u kobiet młodszych – szczególnie w przedziale wiekowym 20-49 lat. W tej grupie zachorowalność na raka piersi wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich trzydziestu lat. To sprawia, że rak piersi coraz częściej dotyka kobiet w pełni aktywnych zawodowo i społecznie.

ZD

foto: Elżbieta Siwik