Europejskie spotkanie egzorcystów na Jasnej Górze

Od 8 do 12 lipca trwa Europejskie Spotkanie Egzorcystów na Jasnej Górze. Posługa ta związana jest z uwalnianiem człowieka, zwierzęcia lub miejsca od wpływu „złego ducha”.

W wydarzeniu udział bierze prawie 400 osób z trzech kontynentów. Wśród zaproszonych gości i prelegentów jest m.in. o. Sergiusz Niziński, karmelita pełniący posługę egzorcysty w archidiecezji poznańskiej. Duchowny wskazuje na dwie podstawowe przyczyny, które decydują o wzroście popularności egzorcyzmów i zagrożeń duchowych.

– Jest to wypadkowa dwóch rzeczy. Pierwsza – przez kilkaset lat posługa ta w Kościele była zaniedbywana, więc jest to pewna forma wypełnienia pustki informacyjnej pośród wiernych. Drugi czynnik wpływający na obecność tematu to pogaństwo społeczeństwa. Tam, gdzie się pojawia neopogaństwo, tam pojawiają się zagrożenia duchowe, dręczenia, opętania, związania duchowe i dlatego tematyka ta jest coraz bardziej aktualna – powiedział o. Niziński.

Obecny na naukach jest także proboszcz parafii w Krasnobrodzie ks. Eugeniusz Derdziuk, który jest również egzorcystą w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Proboszcz przypomina, że posługa egzorcysty została przywrócona wraz z rozwojem odnowy charyzmatycznej.

– Odkrycie na nowo i przywrócenie egzorcystów dla Kościoła zrodziło się z odnowy charyzmatycznej, czyli tam, gdzie działa Duch Święty, który wprowadza nas w głębinę Prawdy Bożej. Prawdy także po tym, który jest upadłym aniołem, zazdroszczącym nam i robiącym wszystko, by niszczyć Dzieło Boże i deformować człowieka, jako obraz Boży. Duch Święty potrafi rozeznawać – mówił ks. Derdziuk.

W ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Posługi Uwalniania ojcowie i księża wykonujący posługę egzorcysty spotykają się na Jasnej Górze co dwa lata. Z kolei na zjazdach formacyjnych – dwa razy w roku. Gościem specjalnym spotkania jest emerytowany kardynał Paul Josef Cordes z Watykanu, który porusza temat zagrożeń związanych z tzw. duchowością „New Age”.

BNO
Dźwięki do transkrypcji: Radio Jasna Góra