800px-Fajerwerki_Golczewo

Nieodłącznym elementem świętowania Nowego Roku są fajerwerki. Miliony sztuk rakiet i petard będą wybuchać na całym świecie, huk i ogień pojawi się również nad Częstochową. Tymczasem od miesięcy w naszym mieście trwają kontrole materiałów pirotechnicznych.

Kontrole są prowadzone corocznie. W pierwszej kolejności dotyczą hurtowni, importerów, pod kątem bezpieczeństwa są sprawdzane materiały, które trafią do sprzedaży hurtowej. Wyroby wprowadzane do sprzedaży od września 2010 r. mają europejskie oznaczenie CE. – Fajerwerki zostały podzielone na cztery klasy: I, II, III i IV. Te, które mogą się znaleźć w sprzedaży detalicznej, to tylko klasa I, II, III. Klasa IV to wyroby pirotechniczne widowiskowe i mogą je obsługiwać osoby, które mają do tego specjalną koncesję, czyli po prostu robią pokazy – mówi kierownik zespołu kontrolnego w częstochowskiej Delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej, Wiesława Szydlik.

Inspektorzy Inspekcji Handlowej przypominają też o zwróceniu uwagi na opakowania materiałów pirotechnicznych. Jeśli są uszkodzone, nie należy kupować takich środków.

Sprzedaż materiałów pirotechnicznych nie ogranicza się do kontroli sprzedawców. Istotne są również konsekwencje wykorzystania fajerwerków. Musimy pamiętać o zasadach bezpiecznego używania fajerwerków, dokonywać zakupów w sprawdzonych sklepach, zwracać uwagę, czy instrukcja została przygotowana w języku polskim. – Nie należy używać fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których może to spowodować pożar. Nie wolno odpalać prosto z ręki, na balkonie, z dachu, np. pokrytego papą. Należy w tym celu wybrać gładką powierzchnię, aby petardy się nie przewróciły – mówi podinsp. Joanna Lazar z częstochowskiej KMP.

Nie każdy człowiek może jednak indywidualnie kupić fajerwerki. Kupujący musi być pełnoletni. – Jeżeli sprzedawca ma wątpliwości co do wieku kupującego, ma prawo żądać dowodu osobistego. […] Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim zagrożona jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch – przypomina Wiesława Szydlik. Zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim oznacza też zakaz wykorzystywania przez nie fajerwerków.

Według danych policji 80 proc. ofiar fajerwerków stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu.

Krzysztof Rygalik

Skip to content