Festiwal Gier Planszowych „Twierdza” rozpoczęty

W Częstochowie rozpoczął się Festiwal Gier Planszowych “Twierdza”.

Impreza ma za zadanie zrzeszać miłośników gier planszowych z Częstochowy i okolic. Festiwal rozpoczął się dzisiaj o godz. 10:00 i potrwa do niedzieli. O atrakcjach, planowanych na dzisiejszy dzień, mówi Mateusz Nienartowicz, organizator wydarzenia.

– Dzisiaj na „Twierdzy” mamy jeden turniej, tj. turniej w grę „Geniusz” – ciekawą grę logiczną, która jest prosta, a przy tym daje wiele możliwości własnego rozwoju – podkreśla organizator. – Gościmy również kolegę z wydawnictwa Lucrum Games, który będzie prezentował ich nowości oraz sztandarowe gry. Przyjedzie do nas też kolega z Lublina z prototypem swojej gry ekonomiczno-strategicznej. Ponadto mamy loterię fantową, kiermasz gier oraz ponad 400 gier w wypożyczalni, w które można swobodnie pograć przez cały dzień – dodaje Nienartowicz.

Fani gier planszowych ochoczo przychodzą na Festiwal, by spędzić czas przy swoim hobby. Mieliśmy okazję zapytać kilku z nich, co sądzą na temat imprezy.

– Ogólnie to całkiem ciekawa sprawa, choćby pod tym kątem, że możemy poznać wiele nowych gier – w końcu mamy tutaj dużą ich bibliotekę, w której możemy przebierać i dzięki której możemy odkrywać nowe tytuły – mówi jeden z młodszych uczestników. – To świetna odskocznia od tabletów, komputerów, telefonów i wszystkiego, co ma elektroniczne zasilanie. Daje to niesamowitą frajdę – wystarczy zresztą popatrzeć. – dodaje uczestniczka. – Uczestniczyłem w festiwalu wielokrotnie – jestem na nim już chyba dziesiąty raz. Jest to dla mnie spędzanie wolnego czasu w miły sposób – można spotkać się ze znajomymi i pograć w interesujące gry – kwituje jeden ze starszych graczy.

“Twierdza” w tym roku organizowana jest już po raz 19. i ma za sobą pewną historię.

– „Twierdzę” organizujemy już od 7 lat, czyli od 2012 roku. – mówi Nienartowicz. – Sam pomysł jednak zrodził się na fali imprez planszówkowych, powstających w całej Polsce. Razem z przyjaciółmi jeździliśmy do Gliwic na tamtejszy „Pionek” – jeden z najstarszych konwentów gier planszowych – i w końcu stwierdziliśmy, że warto byłoby coś takiego zorganizować w Częstochowie. Z edycji na edycję zainteresowanie rosło, w związku z czym działamy do tej pory – podsumowuje organizator.

Pierwszy dzień wydarzenia zakończył się o godz. 20:00. W niedzielę będzie można pograć w gry planszowe w godz. 10:00-16:00. Wstęp na “Twierdzę” jest darmowy. Zachęcamy do udziału w wydarzeniu i zaproszeniu znajomych.

MSI