Filharmonia inauguruje nowy Sezon Artystyczny

Fot. Filharmonia Częstochowska

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana rozpoczyna nowy, 76. sezon artystyczny. Koncert inauguracyjny połączony będzie z Jubileuszem 75 lat istnienia Filharmonii, który w związku z epidemią nie mógł się odbyć w pierwotnym terminie.

Na scenie wystąpią muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej oraz Chór Collegium Cantorum, za którego przygotowanie odpowiada Janusz Siadlak. Melomani usłyszą też występy zaproszonych gości m.in. sopranistkę Ewę Biegas, laureatkę ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych oraz Roberta Gierlacha, zdobywcę I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Viottiego w Vercelli we Włoszech, a także Nagrody Publiczności na Konkursie im. Alfredo Krausa w Las Palmas. Na koncert inauguracyjny oraz Jubileusz 75-lecia zaprasza Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

– Mamy przeniesiony z wiosny Jubileusz 75-lecia Filharmonii, jednocześnie jest to inauguracja nowego sezonu. Wystąpi wybitny solista Mariusz Patyra, światowej sławy polski skrzypek, który w 2001 roku jako pierwszy Polak zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Nicolae Paganiniego w Genui. Poza tym mocno odnosimy się do tradycji religijnych, ponieważ wykonywać będziemy „Te Deum” Antonína Dvořáka. Wieczór jubileuszowy rozpocznie się poematem symfonicznym „Orawa” Wojciecha Kilara, gdyż ten wybitny twórca związany był z naszym miastem szczególnym sentymentem, niejednokrotnie podkreślanym podczas wizyt na Jasnej Górze.

W programie wydarzenia znajdą się utwory związane z Częstochową oraz samą Filharmonią. Początek już 18 września o godz. 19. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna o tytule „XX-wieczne afisze koncertowe Filharmonii Częstochowskiej”

ABK