Finał konkursu na Wieczernikową Choinkę

40 choinek przystrojonych przez dzieci i młodzież wraz z nauczycielami oraz w sumie około 33 tysiące oddanych na choinki głosów – tak można podsumować 10. edycję konkursu Wieczernikowa Choinka, którego finał odbył się dziś (wtorek 9 stycznia) na Jasnej Górze.

Pomysłowość, ale – przede wszystkim – ta radość dzieci, które te choinki przygotowały pokazuje nam wielką miłość do Chrystusa, który narodził się w Betlejem. W tym roku takim elementem wystroju tych choinek jest rocznica stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wieczernik jasnogórski stał się wieczernikiem naszej wolności narodowej również w tym pięknym i radosnym wymiarze dekoracji choinkowych – mówi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

W konkursie uczestniczyły przedszkola, szkoły podstawowe i ośrodki szkolno–wychowawcze archidiecezji częstochowskiej, a jego idea jest prosta: najlepszą choinkę wybrali pielgrzymi, którzy w okresie świątecznym odwiedzili Jasną Górę i oddali swój głos.

Zwycięską choinkę przygotowała Szkoła Podstawowa im. Prof. Władysława Szafera w Żarkach (zdobyła ona 2 531 głosów), drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 41 w Częstochowie (2 455 głosów), a trzecie – Szkoła Podstawowa w Węglowicach (1 923 głosy).

Ceremonię wręczenia nagród uświetniła Jasnogórska Orkiestra Dęta, a wszystkie choinki można oglądać w jasnogórskim wieczerniku do Środy Popielcowej.

Paweł Kmiecik