Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej podsumowana!

Wczoraj (10.04) w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie zorganizowano część praktyczną, a dziś (11.04) finały. W pierwszym etapie, który odbywał się na Akademii Górniczo-Hutnicznej w Krakowie, wzięło udział 762 uczestników. Najlepsi przyjechali do Częstochowy. Łącznie stu dziewięciu uczniów. Mówi dyrektor Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa Dariusz Rataj:

Są to ludzie wybrani z całej Polski i przyjeżdżają tutaj już z pewnymi umiejętnościami teoretycznymi. Aczkolwiek wczoraj wykazywali się również praktycznie. Ale rzeczywiście ci są najlepsi, potrafią odpowiedzieć na większość pytań, opisać je i wykonać poprawne rysunki techniczne — mówi Dariusz Rataj.

O historii olimpiady opowiada Przewodniczący Komitetu Głównego Bogusław Wiśniewski:

Olimpiada ta ma dość długą historię, bo jest to już 402 edycja. Rozwija się stopniowo, najpierw była jedna grupa, potem druga, a obecnie mamy sześć grup tematycznych — mówi Bogusław Wiśniewski.

Pozostałymi kategoriami są: elektryka, elektronika, elektronika medyczna, mechatronika i teleinformatyka. Do finału zakwalifikowało się dwunastu najlepszych uczestników z każdej grupy tematycznej. Każdy ze zdających losował zestaw pytań, na którego opracowanie miał 10 minut, a potem prezentował swoją wiedzę przed komisją oceniającą. Mówi jeden z uczestników:

Przystępuję do tego konkursu po raz drugi, rok temu zająłem pierwsze miejsce. Uważam, że jest to jeden z bardziej prestiżowych konkursów tego typu. Jego dużym atutem jest etap praktyczny. Bardzo cenię ten etap i jestem zadowolony, że mogę tutaj być.

O godzinie 14.00 w częstochowskiej szkole odbyła się podsumowująca gala, podczas której wręczono nagrody oraz dyplomy laureatom.

AK