Finał XVIII edycji Diecezjalnego Konkursu Biblijnego

 

Zakończyła się osiemnasta edycja Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Po etapach szkolnych i rejonowych, w finale zorganizowanym w Kurii Metropolitalnej wzięło udział dwunastu gimnazjalistów.

Uczestnicy podczas pisemnego testu musieli się zmierzyć z zagadnieniami z Apokalipsy św. Jana. Łatwo nie było.

– Dosyć trudny był ten test. W sumie nie wiedziałam czego się spodziewać. Wyższy poziom trudności niż poprzednio – mówi jedna z uczestniczek konkursu. Inny uczestnik dodaje – Powiem szczerze, że nie spodziewałem się takiego poziomu trudności. Też zależy dużo od tego jak ktoś się przygotował. Odpowiedzi wystarczyło znaleźć w Piśmie Świętym oraz w materiałach dodatkowych, które dostaliśmy na drugim etapie.

Mimo wszystko, by zwyciężyć, trzeba było wykazać się szeroką wiedzą biblijną. Uczestników i ich zapał chwalił między innymi biskup Andrzej Przybylski, który wręczał gimnazjalistom dyplomy oraz nagrody:

– To w naturze ludzi jest taka dobra rywalizacja. A młodzi ludzie to są sportowcy, również w tym bardzo duchowym sensie i myślę, że to jest taka bardzo ważna mobilizacja i jest to bardzo optymistyczne. Słowo Boże potrzebuje siewców, ono jest słowem żyjącym w człowieku. A jeśli tymi siewcami są młodzi ludzie to daje to wielką radość, bo są młodzi, mają dużo przed sobą. Jest to wielka radość Pana Boga i Kościoła. – dodaje biskup.

Siewców można znaleźć nie tylko wśród uczniów szkół gimnazjalnych, ale też tych kształcących się w podstawówkach. Ci zakończyli swoje zmagania 10 stycznia. Mówi Ks. Paweł Wróbel, wizytator katechetyczny archidiecezji częstochowskiej:

– Co roku organizuje to jedna z pięciu diecezji na terenie województwa śląskiego. W tym roku organizacja przypadła diecezji gliwickiej. W przyszłym roku nasza diecezja będzie organizatorem głównych konkursów dla wszystkich pozostałych diecezji i finał odbędzie się w Częstochowie. – podsumowuje ksiądz Paweł.

Kolejna edycja będzie się różnić od właśnie zakończonej, w związku z reformą oświatową i wygaszeniem gimnazjów. Konkurs nadal będzie się odbywał w dwóch kategoriach, ale w obu będą startować uczniowie szkół podstawowych.

AK / MD