Mickiewicz_-_rekopis_Ody_do_mlodosci

Tradycyjnie w październiku przypada Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji dzisiaj (20.10) w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbywa się XII Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. W spotkaniu uczestniczą m.in. bibliotekarze szkolni, bibliotekarze bibliotek publicznych, pedagogicznych, naukowych. – Tradycyjnie spotkanie podzielone jest na dwie części. W części pierwszej podsumowujemy dwa konkursy, które są żywotnie związane z tym okresem. To jest konkurs wojewódzki, fotograficzny dla nauczycieli bibliotekarzy “Tydzień/Miesiąc Bibliotek”, Konkurs drugi, dla uczniów różnych typów szkół […] jest to konkurs powiatowy na prezentację multimedialną. Wręczamy nagrody najlepszym laureatom. Natomiast w części drugiej wysłuchamy oczywiście prelegentów – mówi Renata Sowada, przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie.

W gronie prelegentów znalazły się Magdalena Dębska, Naczelnik Wydziału Edukacji UMCz, która przybliżyła kwestię programu “Książki naszych marzeń”, Beata Grzanka, Anna Boraczyńska i Irmina Młynarczyk przygotowały prezentację na temat wrześniowego “Festiwalu Bajki”, Alina Grabna, prezes Oddziału TNBSP Częstochowa, zaprezentowała projekt realizowany przez uczniów w szkole, natomiast Renata Sowada przybliżyła kwestię podręczników i książek w bibliotekach.

– Spotykamy się corocznie, żeby wymieniać się doświadczeniami, ponieważ spotykają się tutaj przedstawiciele różnego typu bibliotek i każdy mówi o swoich, powiedzmy mniej przyjemnych rzeczach, ale również chwalimy się tym, co można przeszczepić na nowy grunt – mówi Beata Grzanka, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Wł. Biegańskiego, która zwróciła uwagę, że współcześnie nie ma bibliotek publicznych, które nie prowadziłyby jednocześnie działalności kulturalnej. Jest to o tyle istotne, że świat nie stoi w miejscu. Zmieniają się czytelnicy, zmieniają sposoby dostępu do literatury, zmieniają czytelnicze zwyczaje. – Ludzie szukają może literatury o trochę innej tematyce. Szukają coraz częściej książek, które są np. audiobookami albo w formie elektronicznej – wyjaśnia Anna Przygódzka, kierownik Filii nr 13 BP w Częstochowie, która zauważa, że dzisiejszej czytelnik szuka konkretnej literatury. – Ponieważ coraz większą rolę spełniają katalogi online, więc potrafi wyszukać pozycję i nawet z drugiego końca miasta przyjechać po książkę.

Organizatorami spotkania były: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie oraz Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie.

Krzysztof Rygalik

Skip to content