Fotografia w praktyce – warsztaty w OPK

DSCF7190

Wprowadzenie poprawek do zdjęć jest ograniczone tylko wyobraźnią. Fotograf może obecnie korzystać z profesjonalnego oprogramowania do retuszu zdjęć. Są to przede wszystkim Adobe Lightroom i Adobe Photoshop. Jak za ich pomocą dokonywać obróbki zdjęć i jak praktycznie zastosować oprogramowanie w pracy fotografa? O tym rozmawiał dziś (w sobotę 27 lutego) z uczestnikami warsztatów w OPK w Częstochowie Jarosław Dumański, fotograf i grafik komputerowy.

– Zdjęcia, które wychodzą z aparatów fotograficznych nie są na tyle doskonałe, aby nadawały się bezpośrednio do pokazywania czy drukowania, natomiast programy obróbki fotograficznej dają możliwość na tyle fajnej ingerencji w te zdjęcia, podciągnięcia ich. Dawniej to się robiło w ciemni fotograficznej – zwraca uwagę Jarosław Dumański. -Jak to jeden z moich wykładowców powiedział: dawniej fotograf musiał być po części chemikiem, natomiast dzisiaj musi być po części informatykiem.

Ingerencja w fotografię reporterską ma ograniczony zakres, dotyczy to choćby konkursów reporterskich. – Dla fotografii reporterskiej tą granicą jest właściwie nawiązanie do historii, czyli do tego, co można było zrobić w ciemni. Tylko podstawowe obróbki: przyciemnianie, rozjaśnianie, kadrowanie, zdjęcie koloru. Przy fotografii reporterskiej ograniczenia jednak są, bo trudno żebyśmy wrócili do czasów, kiedy się kogoś wycina ze zdjęcia – mówi fotograf, prezes zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu, Marcin Szpądrowski.

Warsztaty zorganizowali Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu oraz OPK. Spotkania odbyły się w obecny oraz miniony weekend.

Krzysztof Rygalik