Fot. Radio Fiat/ZD

Do niedawna aparat fotograficzny jednoznacznie był kojarzony z profesjonalistami w dziedzinie wykonywania zdjęć. Dziś jego miejsce zastąpiły aparaty cyfrowe lub bardziej profesjonalne – lustrzanki. Na przestrzeni lat poza technologią fotografowania zmieniła się także dostępność.

Współcześnie aparat będący wyposażeniem każdego smartfonu mają niemal wszyscy. Światowy Dzień Fotografii, który obchodzimy 19 sierpnia, upamiętnia odkrycie przez Louisa Daguerre’a i Josepha Niépce’a w 1839 roku techniki dagerotypii, umożliwiającej otrzymanie obrazu na metalowej płytce. O swojej przygodzie i pasji, jaką jest fotografia, mówi częstochowski fotograf, Marcin Szpądrowski:

– Fotografią zajmuję się od ładnych paru lat, ale ten proces nieustannie ewoluuje. Wcześniej tylko (lub aż) fotografowałem, jednak od kilku lat nauczam też tej profesji. Jest to zupełnie nowe doświadczenie – z jednej strony nakręca mnie to ku temu, aby więcej czytać i dowiadywać się o historii fotografii oraz aspektach technicznych, a drugiej – cały czas mam świadomość, że w fotografii 90% stanowi serce i oko, a sprawa techniki i sprzętu stoi na dalszym planie.

Dobry fotograf to taki, który podczas wykonywania zdjęć jest w stanie pokazać duszę fotografowanych osób oraz przedmiotów:

– Jeśli fotografujemy z duszą, to czego nie weźmiemy do ręki, tę duszę w to włożymy. Jeśli robimy zdjęcia bezmyślnie, naciskając na spust migawki i nie zastanawiając się, co chcemy osiągnąć, to nadal to leży to w sumieniu osoby fotografującej. Często sięgam po aparat analogowy, mając świadomość, że muszę szanować klatkę i bardziej skupić się na tym, co robię. Przed wykonaniem zdjęcia potrzebuję chwili zastanowienia, aby precyzyjnie ustawić wszystkie parametry, ponieważ po wykonaniu zdjęcia i wywołaniu będzie już za późno na zmiany – dodał fotograf.

Autorem pierwszych fotografii w Polsce był prawdopodobnie Jędrzej Radwański, fizyk z Kielc, który w 1839 roku wykonał dagerotypy przedstawiające kościół Wizytek i Pałac Kazimierzowski w Warszawie. W 1858 wykonano pierwszą fotografię z lotu ptaka. Zdjęcie przedstawiało widok Paryża i było dziełem francuskiego karykaturzysty i lotnika Nadara, który wykonał zdjęcie podczas lotu balonem. Pierwszą fotografię kolorową wykonano natomiast już w roku 1861, na której uwieczniono tartanową wstążkę.

BNO

Skip to content