Gorące miejskie tematy w programie „Niebanalnie” Zdzisława Sowińskiego w Radiu Fiat

 

DSCF2544

Sprawy komunikacji między radami dzielnic a Urzędem Miasta, problem „korytarza północnego” oraz kwestię konsultacji społecznych omawiali goście ostatniego programu „Niebanalnie” Zdzisława Sowińskiego. Krytycznie do stosunków Rad dzielnic z magistratem odniósł się Bartłomiej Osyra z dzielnicy Raków.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/02/01_osyra.mp3]

Zdanie Bartłomieja Osyry społeczności lokalne powinny być reprezentowane przez społeczników, za którymi nie stoi żaden szyld polityczny. Piotr Strach, przewodniczący Rady Dzielnicy Północ dodał, że Rady dzielnic powinny być organami pomocniczymi dla Urzędu Miasta. Takiej współpracy – zdaniem przewodniczącego – zabrakło podczas wieloletnich konsultacji w sprawie budowania korytarza północnego.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/02/02_strach.mp3]

Te problemy dotknęły aktualnie dzielnicy Kiedrzyn, którą „korytarz północny” przetnie na pół. Mówi Dariusz Jadczyk.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/02/03_jadczyk.mp3]

Ze zdaniem Przewodniczącego Rady nie zgadzają się jednak członkowie Stowarzyszenia Ekologiczny Kiedrzyn, którzy twierdzą, że droga utrudni dostęp mieszkańców do przedszkola, szkoły i kościoła, a Urząd Miasta nie zapewnił w projekcie należytych norm bezpieczeństwa. Ponadto tonaż ciężarówek przejeżdżających przez dzielnicę znacznie przekracza ten uzgodniony z dyrekcją MZDiT i brak jakichkolwiek kontroli w tym względzie.

Ponadto goście Zdzisław Sowińskiego chcieliby aby w przyszłości rady Dzielnic były trakrowane przez magistrat po partnersku i aby były należycie infromowane m.in. o konsultacjach społecznych w mieście.