DSC_0896

Jura Krakowsko-Częstochowska to bardzo popularny kierunek wycieczek, wyjazdów na weekend, a wkrótce na wakacje. Turystów przyciągają niezwykle malownicze krajobrazy, niepowtarzalne kształty skał jurajskich, wyrzeźbionych fantazyjnie siłami natury, lśniąca w słońcu biel wapienia jurajskiego. Tereny w okolicach Częstochowy mają bogatą infrastrukturę turystyczną. Góry Towarne czy Sokole wydają się być na wyciągnięcie ręki, są swojskie i bezpieczne. Ale czy na pewno?

Naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR Robert Pilarczyk zwraca uwagę:

– Jura wydaje się być bezpieczna. Jest bardzo łatwo dostępna, zurbanizowana i przez to bez trudu można dotrzeć w miejsca, które są niebepieczne. Inaczej niż w Tatrach, gdzie aby dotrzeć w miejsce do ekspozycji czy pod ścianę, trzeba pokonać wiele kilometrów. Na Jurze nawet pod otwór jaskini można podjechać samochodem osobowym. Ta łatwość dostępu sprawia, że osoby, które z piątku na sobotę zdecydują, że zaczną się wspinać, mogą w ciągu jednego dnia się do tego przygotować i rozpocząć przygodę ze wspinaczką. To jest z jednej strony bardzo kuszące i atrakcyjne, ale z drugiej – bardzo niebezpieczne, bo ściąga na Jurę bardzo dużą liczbę nieprzygotowanych turystów.

Jak się przygotować do wyjazdu na Jurę i wyjścia na szlak? Przede wszystkim powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Na Jurze można uprawiać bardzo ciekawe sporty, jak wspinaczka skałkowa czy speleologia, ale są to sporty ekstremalne. To znaczy, że do ich uprawiania trzeba się dobrze przygotować. Bardzo ważne jest, aby nie zaczynać przygody ze skałkami samodzielnie, lecz na początku poprosić o pomoc i radę albo instruktora Polskiego Związku Alpinizmu, albo doświadczonych wspinaczy, przyjaciół, którzy od lat uprawiają te sporty i w ich gronie powoli zdobywać umiejętności. Jeśli dwóch niedoświadczonych wspinaczy postanowi nagle zacząć uprawiać sporty ekstremalne, jest wielkie prawdopodobieństwo, że skończy się to tragicznie – przestrzega Pilarczyk.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem w góry wpisać do telefonu numery ratunkowe. Na Jurze są to dwa numery: 601 100 300 i 985. Dzwoniąc pod nie w chwili zagrożenia, jesteśmy pewni, że zawsze, 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu czuwają dyspozytorzy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prócz tego warto zainstalować na telefonie aplikację RATUNEK. Przekazuje ona bardzo ważną informację podczas połączenia z ratownikami: koordynaty GPS, czyli lokalizację miejsca, z którego dzwonimy. Dla ratownika to jest bardzo ważne, ponieważ już w chwili połączenia z osobą ratowaną już wie, gdzie ona się znajduje.

Turyści nie mogą polegać wyłącznie na GPS – wychodząc w góry, trzeba przede wszystkim zabrać ze sobą zdrowy rozsądek. I niezbędną zawartość plecaka. Nawet na Jurze, gdzie jest blisko do hotelu, trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, apteczkę, latarkę, mapę i kompas. Zwłaszcza w czerwcu i lipcu pogoda po godz. 14. często się zmienia i może zaskoczyć nas deszcz. Konieczne jest także właściwe obuwie, ponieważ kamień jurajski pod wpływem deszczu staje się śliski.

Jednak wiemy, że to nie nowoczesne technologie ratują człowieka. To tylko narzędzia, bardzo ważne i potrzebne, ale za nimi zawsze stoi człowiek Ratownik, który tych narzędzi używa właściwie.

– W sierpniu zaczynamy nabór do Grupy Jurajskiej GOPR. Jeżeli ktoś z Czętochowy i okolic chciałby rozpocząć swoją przygodę z ratownictwem górskim, a ma podstawy turystyczne, zapał do pracy i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, to serdecznie zapraszamy na stronę internetową www.goprjura.pl – tam znajdziemy szczegółowe informacje. To ważne, żeby ratowników było coraz więcej i żeby turyści czuli się na Jurze bezpiecznie – podsumowuje naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR.

AD

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content