Historia Kresów na koszulkach

„Wielcy Polacy z Kresów — znani i nieznani” to tytuł inicjatywy, w ramach której dzieci oraz młodzież mogli dzisiaj wziąć udział w wydarzeniach poświęconych historii Kresów.

Celem tego przedsięwzięcia jest krzewienie w młodych ludziach zainteresowania historią oraz utrwalanie postaci związanymi z Kresami. O szczegółach opowiada Rafał Piotrowski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie oraz współorganizator wydarzenia:

– Postanowiliśmy przenieść na chwilę Częstochowę na Kresy. Najpierw zaczęliśmy w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych spotkaniem z historykiem grodzieńskim. Opowiadał on o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku. Potem stawiliśmy się w Szkole Podstawowej nr 14 im. Henryka Sienkiewicza. Uczniowie losowali sobie bohaterów związanych z Kresami. Zostali oni wybrani na podstawie książki Katarzyny Węglickiej. Potem odbyło się spotkanie z tą autorką.

Józef Porzecki z Grodna mówi, jak ważna jest edukacja młodych ludzi oraz przekazywanie im wiedzy związanej z najważniejszymi historycznymi wydarzeniami:

– Naszym zadaniem jest przede wszystkim pokazać w taki sposób, żeby ich zachęcić, żeby to było dla nich ciekawe. Dobrze by było, żeby pamiętali o tym, że w każdym regionie były postacie historyczne, toczyły się dzieje, żeby byli tego świadomi i przekazywali to potem innym.

Uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie zdradza, co ją skłoniło do wzięcia udziału w warsztatach malowania koszulek poświęconych pamięci Polaków związanymi z Kresami oraz dlaczego takie przedsięwzięcia są ważne:

– Do wzięcia udziału w konkursie skłoniło mnie to, że mamy fajnego pana od historii oraz to, że możemy się tutaj spełnić artystycznie. Przez to, że losujemy te postacie, nie znamy ich i musimy się o nich czegoś dowiedzieć, poznajemy historię.

Organizatorami wydarzenia są m.in. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie.

AK