Honorowe świadczenia dla stulatków

199 osób w wieku ponad 100 lat pobiera świadczenie honorowe ze śląskich oddziałów ZUS. W całej Polsce ZUS wypłaca blisko 2 tys. osób „premię za wiek”. W większości są to kobiety.  – Każda osoba, która obchodzi setne urodziny, może liczyć na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego. Raz przyznane – ZUS wypłaca je co miesiąc. Jest to przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. – Osoby, które dostają emeryturę lub rentę z ZUS nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać świadczenie honorowe. W ich przypadku zakład sam załatwia formalności – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.  Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Im także przysługuje świadczenie w szczególnym trybie za ukończenie stu lat. – Takie osoby muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia. To dobra wiadomość zwłaszcza dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem, dziećmi i nigdy nie pracowały, więc nie mogły otrzymać emerytury – podpowiada rzeczniczka.

Obecnie wysokość świadczenia honorowego wynosi około 3700 zł. brutto. Najwięcej stulatków w naszym województwie zamieszkuje teren podległy oddziałowi ZUS w Bielsku-Białej. Najstarsza mieszkanka województwa śląskiego ma 112 lat i mieszka w Gliwicach.

Oddział ZUS w Częstochowie na swoim terenie ma 29 stulatków, którym wypłaca świadczenie honorowe. W tej liczbie jest 5 mężczyzn. Najstarsza osoba to kobieta, ma 106 lat i zamieszkuje gminę Janów.

PNP