Idźmy i głośmy jak Maryja – V Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

„Idźmy i głośmy jak Maryja” to hasło tegorocznej, piątej już Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę. To dwa dni przepełnione refleksjami nad tajemnicami różańca, a także wspólnym uwielbieniem muzyką i śpiewem. O znaczeniu Żywego Różańca w Kościele mówi ks. Eugeniusz Filipski, moderator diecezji pelplińskiej:

– Organizujemy się przede wszystkim wokół życia w parafii. W każdej parafii to jest grupa najbardziej aktywna. Wspólnota, która ma korzenie nie tylko historyczne, ale ma też swoje ukorzenienie z racji faktu, że jest dziełem na prawach papieskich, a ponadto każda parafia prowadzi specjalną księgę wspólnot Żywego Różańca.

Ks. Zbigniew Koceń, moderator archidiecezji katowickiej, zauważa w różańcu korzenie Kościoła:

– Różaniec jest skarbem Kościoła. Jest modlitwą bardzo biblijną. W nim znajdziemy te najważniejsze modlitwy, jakie znamy i pozdrowienie anielskie. Odwołujemy się do Najświętszego Imienia Jezus. W roku tak wielkiej rocznicy fatimskiej przypominamy, że jest to modlitwa, o która szczególnie prosi też Matka Boża.

W czasie Pielgrzymki Żywego Różańca ważną rolę odgrywają księża moderatorzy, którzy przybliżają istotę modlitwy różańcowej. Dla ks. Waldemara Paktera, moderatora diecezji gliwickiej, funkcja jaką pełni, jest jedną z najważniejszych w kontakcie z drugim człowiekiem podążającym śladami Boga:

– Nie chcę przecenić swojej roli, ale to rola najważniejsza. Z mojego doświadczenia wynika, że tam, gdzie ksiądz podchodzi z sercem do Żywego Różańca i do wspólnoty, ma dla nich czas, spotyka się z nimi, obserwuję, że ten Różaniec jest wtedy większy, bardziej żywy.

S. Wioletta, ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej przypomina początki Pielgrzymki Żywego Różańca:

– To sprawa dawna. Francja i Paulina Jaricot, dziejąca się ponad 150 lat temu. Paulina jako dwudziestoletnia dziewczyna założyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Niezwykle pragnęła wspierać misje, ale nie tylko w sposób materialny. Ona chciała, żeby misjonarze odczuwali zaplecze modlitewne, duchowe.

Dla s. Marii, z redakcji miesięcznika „Tak! Rodzinie” różaniec stanowi podstawę w budowaniu swojej wiary i religijnej tożsamości:

– Jest niezwykła, bo jest najprostsza na świecie, czy wykształcony, czy nie, może się tą modlitwą modlić. Jest też niezwykła, bo ma siłę egzorcyzmów. Wszystkie modlitwy kierowane przez Maryję, a szczególnie modlitwa różańcowa, jest powalająca.

Uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca zgodnie podkreślają, że to czas umacniający ich więź z Bogiem, a prostota modlitwy różańcowej sprawia, że jej uniwersalizm potwierdza także jej wielkość .

SW

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content