II Konferencja Maryjna na Jasnej Górze i UJD

„Tam Twoje serce, kędy skarb przebywa” – taki tytuł nosi konferencja naukowa, której organizatorami jest Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, Jasnogórski Instytut Maryjny oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Konferencja rozpoczęła 9 grudnia i potrwa do 10 grudnia na Jasnej Górze i w gmachu wydziału humanistycznego UJD. Celem konferencji jest zwrócenie szczególnej uwagi na obecność Maryi na Jasnej Górze oraz podkreślenie roli Jasnej Góry, która jest tak ważna dla wszystkich ludzi.

– Obecność Matki Bożej na Jasnej Górze jest wielkim skarbem wiary. Wiadomo też, że Jasna Góra jest pomnikiem kultury polskiej, europejskiej, światowej  i o tym wszystkim będą mówić referaty naszych gości. – mówiła prof. dr hab. Agnieszka Czajkowska, dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego UJD.

Patronat honorowy nad konferencją objął abp Wacław Depo, który podkreślił jak ważną rolą jest współpraca Towarzystwa Mariologicznego, Uniwersytetu i Jasnej Góry a także odkrywanie przez nich prawdy historycznej i przekazywanie tej prawdy innym.

Rektor Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska zwróciła uwagę, że nauka i wiara mogą się ze sobą współpracować oraz poruszyła egzystencjalny wymiar konferencji, jakim jest poszukiwanie tego cennego skarbu jakim jest Maryja, nie tylko na Jasnej Górze, ale także w sercach ludzi.

Konferencja rozpoczęła się Mszą św. odprawioną w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Pierwsze referaty zostały wygłoszone w Kaplicy Różańcowej, następnie konferencja została przeniesiona do gmachu UJD. Całość spotkania zakończy się koncertem symfonicznym z okazji Roku Moniuszki w Bazylice Jasnogórskiej 10 grudnia o godz. 19.00. Patronatem medialnym konferencję objęło Radio Fiat.