W sobotę 4 listopada w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyło się kolejne Spotkanie Paliatywno-Hospicyjne. Seria wykładów nosiła tytuł „Medycyna paliatywna, a leczenie objawowe w onkologii – rak piersi”. Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Hospicjum Dar Serca.

W czasie spotkania można było usłyszeć wykłady na tematy ściśle związane z medycyną paliatywną i onkologią kliniczną. Była to też okazja do integracji i wymiany doświadczeń pomiędzy lekarzami, pielęgniarkami czy psychologami. Konferencja była też okazją dla pacjentów na uzyskanie konsultacji i zobaczenie najnowszych metod leczenia.

– W Polsce niestety leczenie paliatywne, onkologiczne nadal ma nie zbyt dobrze kojarzący się wydźwięk. Często ludzie kojarzą hospicja jako umieralnie i trzeba to jak najszybciej zmienić. Medycyna w każdym dziale bardzo szybko się rozwija. Trafienie do hospicjum nie jest biletem w jedną stronę. Hospicjum to przede wszystkim pomoc, medyczna, ale też psychologiczna i duchowa – mówi Anna Ogłaza, prezes Stowarzyszenia.

Podczas Konferencji były prezentowane najnowsze sposoby leczenia, które już zaczynają przynosić pierwsze dobre rezultaty.

– To jest podsumowanie kolejnego roku pracy na rzecz chorych na nowotwory. Dzisiejsze spotkanie jest poświęcone pacjentkom z zaawansowanym rakiem piersi. Leczenie chorób nowotworowych jest bardzo skomplikowane i wymaga wkładu dużej liczby lekarzy, od onkologów klinicznych po specjalistów od medycyny paliatywnej. Tutaj zbierają się wszyscy i dzięki temu możemy pogłębiać swoją wiedzę – mówi dr Barbara Huras, onkolog kliniczny.

Na koniec konferencji odbyło się losowanie nagród dla tych, którzy wzięli udział w ankietach oraz zwiedzanie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

KKo

Skip to content