W poniedziałek 4 marca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbył się finał III Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II. Nagrodzonych zostało aż 21 uczestników.

To już trzecia edycja konkursu, którego przesłuchania odbywały się 27-28 lutego br. w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater. Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większą popularnością.

– W sumie, w przesłuchaniach brało udział ponad 230 uczestników. Dzisiaj wystąpią tylko nagrodzeni w konkursie, ponieważ jest to podsumowanie. Będą oni recytowali poezję świętego Jana Pawła II – mówi nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych, Agnieszka Orman-Kazik.

Patronat honorowy nad konkursem objęła Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty oraz Arcybiskup Metropolita Częstochowski, Wacław Depo. Mówi Urszula Bauer:

Z wielką radością przyjechałam dzisiaj na podsumowanie trzeciego już, Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II. Wspaniała inicjatywa, niezwykły pomysł, a z drugiej strony bardzo naturalny. Jan Paweł II jest dla nas największym i najlepszym sprzymierzeńcem w pracy wychowawczej z młodzieżą. Jestem głęboko przekonana, że udział młodych ludzi w tym konkursie to nie tylko sposób interpretacji twórczości Jana Pawła II, ale przede wszystkim wejście głęboko w świat wartości tych utworów. Święty Jan Paweł II to postać, która dla każdego wychowawcy stanowi fundament jego pracy wychowawczej. Nie dalej, niż wczoraj podczas Mszy Świętej było piękne czytanie mówiące o tym, jak bardzo spójne powinno być to, co myślimy, co czujemy z tym, co mówimy. I właśnie w poezji Jana Pawła II ta spójność jest widoczna. A nikt bardziej niż młody człowiek nie jest wyczulony na to, żeby nie było dysonansu między słowami, a czynami. Zatem wszystko to, co jest w tej poezji fundamentem, czyli jest oparte na wartościach przez nas szczególnie umiłowanych,  jest dla młodego człowieka również treścią i później fundamentem dorosłego życia.

Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie. Mówi Dyrektor, Rafał Piotrowski:

Troszkę się boimy, nie ukrywamy tego, ponieważ pierwsza edycja liczyła 120, druga 170, trzecia 230 uczestników. Co będzie za rok? Pozwólcie Państwo, że gorącymi brawami podziękujemy trzem nauczycielkom Zespołu Szkół Technicznych: Aleksandrze Organie, Ewelinie Twardowskiej-Mucha i Agnieszce Orman-Kazik, ponieważ one powiedziały, że dadzą radę także w przyszłym roku.

Podczas uroczystego podsumowania w części artystycznej prezentowali się m.in. podopieczni Przedszkola Publicznego Sióstr Nazaretanek.

Obowiązki poselskie nie pozwoliły uczestniczyć osobiście Europoseł Jadwidze Wiśniewskiej. W związku z tym uczestnicy konkursu oraz zebrani goście mogli obejrzeć krótki film video z wypowiedzią Jadwigi Wiśniewskiej, skierowaną specjalni na tę okazję:

„Jeśli chcesz znaleźć źródła, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być.” Te słowa świętego Jana Pawła II najlepiej oddają przesłanie Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego poświęconego twórczości papieża Polaka. Poczytuje sobie za zaszczyt objęcie honorowym patronatem tej wartościowej inicjatywy. Zajmuje ona bowiem szczególne miejsce w moim sercu. Młodzi Przyjaciele, twórczość Jana Pawła II skrywa niezwykłą mądrość i pozwala zbliżyć się do źródła poznania samego siebie i otaczającego świata. Słowa papieża mają niezwykłą moc, która potrafi kruszyć mury. Trzeba jednak otworzyć na nie zarówno umysł, jak i serce. Trzeba zanurzyć się w ich głębi. Niech ta poetycka wędrówka będzie drogowskazem w dorosłość. Kiedy czasem trzeba iść pod prąd, wbrew wszystkim i wszystkiemu. Dziękuję panu Rafałowi Piotrowskiemu, dyrektorowi Zespołu Szkół Technicznych, za tę piękną inicjatywę zainteresowania młodzieży poezją świętego Jana Pawła II. Słowa podziękowania kieruje również do nauczycieli wspierających wychowanków w poszukiwaniu autorytetów. Szanowni Państwo, obowiązki poselskie nie pozwalają mi osobiście uczestniczyć w dzisiejszym podsumowaniu konkursu, dlatego korzystając z możliwości, jakie daje przekaz wideo, przesyłam serdeczne pozdrowienia z Parlamentu Europejskiego.

Recytacje oceniało jury w składzie: Agnieszka Grudzińska konsultantka w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Izabela Banaszewska – redaktorka Radia Jasna Góra i siostra Aleksandra Szyborska ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza i redaktorka Radia Jasna Góra.

Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych osób:

Mateusz Frymus, Wiktoria Naskręcka, Kinga Klimaczak, Laura Nykiś, Marta Szewczyk, Jakub Kromołowski, Matylda Rydzyńska, Jakub Wójcik, Emilia Kiraga, Patrycja Olak, Kosma Widuła, Joanna Migalska, Paweł Świerczyński, Zuzanna Kowalczyk, Martyna Kundzicz, Agnieszka Majchrzyk, Beata Kołodziejczyk, Zuzanna Bąk, Aleksandra Mostowska, Paulina Jaksender, Katarzyna Nowakowska.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

KF

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content