IMGW ostrzega – możliwe silne burze nad Częstochowa i regionem

Fot. Radio Fiat

Stacja hydrologiczno-meteorologiczna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydała ostrzeżenie dla całej Polski. Alerty zawiązane są z wystąpieniem burz, opadów deszczu i gradu oraz silnych wiatrów.

– Dla województwa śląskiego, w tym dla Częstochowy i okolic ostrzeżenie mówi o opadach deszczu od 20 do 40 mm oraz o lokalnych porywach wiatru do 80 km/h. Miejscami burzom może towarzyszyć grad. Jeśli chodzi o zjawiska to już po godz. 14:00 przez region Częstochowy i powiatów sąsiednich przechodziły burze. Cała sytuacja jest w fazie rozwojowej – o sytuacji pogodowej, jaka może wystąpić w Częstochowie i regionie mówił synoptyk Mateusz Barczyk.

Ponadto, jak podkreśla synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, burze jakie mogą wystąpić nad naszym regionem, charakteryzują długotrwałe i intensywne opady, które często powodują trudności komunikacyjne.

– Również porywy wiatru, które będą bardzo lokalne, mogą doprowadzać do łamania słabszych gałęzi, czy przewracania słabszych drzew. To ostrzeżenie pierwszego, czyli najniższego stopnia w trzystopniowej skali, niemniej dotyczy intensywnych burz – dodał Mateusz Barczyk.

Podobne zjawiska pogodowe, w postaci intensywnych burz, wiatrów oraz opadów są przewidywane również pod koniec tygodnia. Obecnie jednak trudno w stu procentach prognozować ich występowanie w naszym województwie.

BNO