IV Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów w Muzeum Monet i Medali JPII

W sobotę i niedzielę 21-22 października w Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II odbyła się 4. edycja Międzynarodowego Zlotu Kolekcjonerów połączonego z giełdą pamiątek po Janie Pawle II. Na zlocie można było zobaczyć najróżniejsze przedmioty związane z papieżem polakiem m.in. monety, medale, znaczki pocztowe, książki, czy zdjęcia.

Na zlocie pojawili się kolekcjonerzy z całej Polski dumnie prezentując swoje skarby, ale też dzielili się oni swoimi wspomnieniami i anegdotami związanymi z Janem Pawłem II. Data Zlotu również nie była przypadkowa. 22 października przypada rocznica inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego.

– W tym roku frekwencja niestety była niższa niż w poprzednich latach. Szkoda, bo przecież wystawcy bardzo się postarali i przywieźli do Częstochowy wiele bardzo wartościowych pamiątek. My jako Muzeum staramy wprowadzać postać Jana Pawła II pod strzechy i kultywować jego pamięć. Chcemy dzielić wiedzę i doświadczenie wystawców z mieszkańcami Częstochowy. Nie chodzi tu o sprzedaż, warto przyjść i zobaczyć te wszystkie niesamowite przedmioty czy posłuchać opowieści ludzi, którzy mieli okazję poznać naszego papieża – mówił dyrektor Muzeum, Krzysztof Witkowski.

Dzięki Zlotowi co roku Muzeum Monet i Medali powiększa swoją kolekcję, nie inaczej było w tym roku, na muzealne półki trafią m.in. drzeworyt, czy litografia.

– Byłem już na wystawach i targach w wielu miejscach w Polsce i tutaj w częstochowskim Muzeum Monet i Medali pierwszy raz spotkałem się z tak perfekcyjną organizacją. Wszystko jest tutaj doskonale dostosowane do organizowania takiego zlotu. Byłem tu pierwszy raz, ale jestem pewien, że nie ostatni – mówił Krzysztof Piechocki, jeden z wystawców.

Kolejna edycja Zlotu już za rok.

KKo