IV Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji św. Jana Pawła II

Grafika: ZST w Częstochowie

IV Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji św. Jana Pawła II pod honorowym Patronatem Pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, O. Mariana Waligóry – Przeora Jasnej Góry, ks. Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo, Śląskiego Kuratora Oświaty Urszuli Bauer. Konkurs z racji 100-rocznicy Urodzin Papieża miał się odbyć w tym roku na Jasnej Górze w Sali Papieskiej w dniach 1 i 2 kwietnia.

Dlatego 2 dni, ponieważ Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w zeszłym roku wzięło udział 230 uczestników. Niestety pandemia trochę pokrzyżowała nasze plany, ale nie odwołaliśmy konkursu, tylko zmieniliśmy formę. Konkurs odbył się. Do końca marca uczestnicy nadsyłali do naszej szkoły (Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie, w skład naszej szkoły wchodzą Technikum nr 12 im. Jana Pawła II oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 10 im. Jana Pawła II) filmiki z nagraną swoją recytacją, gdzie krótko przedstawiali siebie imieniem i nazwiskiem, klasą i szkołą, do której uczęszczają oraz tytułem utworu, który wybrali. W konkursie wzięło udział 45 osób. Recytacje zostały ocenione w kwietniu przez Jury (p. Agnieszka Grudzińska – WOM Częstochowa i p. Jolanta Marszałek-Tygodnik Katolicki Niedziela).

Konkurs odbywał się w 3 kategoriach wiekowych: I kategoria klasy 4-6 Szkoła Podstawowa, II kategoria klasy 7-8 Szkoła Podstawowa oraz III kategoria Szkoła ponadpodstawowa. Uczestnicy bardzo poważnie potraktowali temat, co było widoczne w odświętnym stroju, w portretach Ojca Świętego umieszczonych w tle domowym, a także w odpowiedniej modulacji głosu, pięknej dykcji oraz recytacji ze zrozumieniem, trudnej dla młodego człowieka poezji. W każdej kategorii zostały przyznane I, II i III miejsce oraz wyróżnienia.

Jako organizatorzy chcemy uczcić dzień 100-lecia Urodzin Jana Pawła II podsumowaniem Konkursu. Na 18 maja chcemy zmontować filmik podsumowujący Konkurs z przesłaniem dla młodzieży od Patronów honorowych. Chcemy odczytać nazwiska nagrodzonych osób pod pomnikiem św. Jana Pawła II, włączyć do filmiku (nagrane już) recytacje laureatów.

Wierzymy, że św. Jan Paweł II wstawiał się i wstawia nadal za nami, aby pomóc nam pokonać trudności związane z przeprowadzeniem tego Konkursu.

Źródło: ZST w Częstochowie