Jak bezpiecznie wypoczywać?

Wakacje to czas, w którym korzystamy z odpoczynku w rozmaitych miejscach. Bez względu na to, gdzie zamierzamy wypoczywać warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Kilka sprawdzonych patentów na bezpieczne wakacje przygotowała Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Przede wszystkim pamiętajmy o zatruciach pokarmowych, bo to czas kiedy na dworze jest ciepło i na to powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Należy przechowywać żywność w higienicznych warunkach, niskiej temperaturze, utrzymywać czystość, a także myć popularne teraz warzywa i owoce – mówi kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej częstochowskiego sanepidu, Edyta Kapelka.

Warto sprawdzać również daty ważności poszczególnych produktów, po które sięgamy w sklepach. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwracać uwagę jest odpowiedni strój:

Zawsze dostosowujmy strój nie tylko do panujących warunków atmosferycznych, ale również do miejsca, w którym przebywamy. Zadbajmy o to przebywając w lesie, gdzie możemy spotkać się z jego mieszkańcami. Odpowiedni strój może nas uchronić od kleszczy, a odpowiednie obuwie zapewnia bezpieczeństwo przed żmijami. Stosujmy także odpowiednie preparaty – dodaje kierownik.

Edyta Kapelka przypomina również by Ci, którzy wakacyjne wieczory lubią spędzać na dyskotekach, bądź w pubach, zwracali uwagę na otoczenie:

Może się tak zdarzyć, że ktoś nam coś podsypie, dlatego zawsze warto mieć własną szklankę „na oku”. Należy bardzo uważać na nowe narkotyki, które niosą za sobą śmierć, bądź ciężką chorobę. Jeśli zauważmy, że czyjeś zachowanie wzbudza niepewność, nie bójmy się zadzwonić po pogotowie, bo może to komuś uratować życie.

W sytuacji kiedy wystąpią wątpliwości, że ktoś z otoczenia może zażywać dopalacze warto zadzwonić na: bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800. Dostępny jest także: Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990.

KF

foto źródło: pexels.com/Pixabay