Jak chronić się przed burzą?

Fot. Radio Fiat

Burze to nieodłączny element każdego lata. Wyładowania atmosferyczne swoim wyglądem mogą niekiedy zachwycić. Widowiskowe pioruny przykuwają uwagę niejednej osoby. Piękno niespokojnej przyrody to jednak niebezpieczna sprawa.

Co sekundę w Ziemię uderza do stu piorunów, a rocznie jest ich nawet miliard. Niszczycielska siła wyładowań tkwi w ogromnej ilości energii, wyzwolonej w bardzo krótkim czasie. Podczas burzy, gwałtownie rozprężające się powietrze, wytwarza falę uderzeniową i potężny odgłos grzmotu, który rozchodzi się z prędkością dźwięku. Widowiskowe zjawisko stanowi jednak pewne zagrożenie. O tym, w jaki sposób należy zachować się w czasie burzy mówi Kamil Dzwonnik, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

– Sezon burzowy cały czas trwa. Od maja odnotowaliśmy ponad 400 interwencji, związanych z wypompowywaniem wody po ulewnym deszczu, zdarzeń związanych z powaleniem drzew czy uszkodzonych budynków. Należy pamiętać, że burze są niebezpieczne. Porażenie piorunem często kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Powinniśmy więc śledzić prognozę pogody, aby wiedzieć na co się przygotować. Jeśli podczas burzy, ktoś znajduje się w domu lub jakimkolwiek budynku, powinien wyłączyć wszelkie sprzęty elektroniczne. Druga kwestia to usunięcie wszystkich przedmiotów z balkonu czy podwórka, które mogłyby zostać porwane przez wiatr.

Istotne jest również zamknięcie w budynku wszystkich okien i drzwi, które mogłyby zostać wyrwane. Sprawdzenie prognozy pogody ważne jest szczególnie, gdy planujemy wycieczki. Czasami burza może jednak zaskoczyć.

– Zjawiska atmosferyczne mogą wyglądać bardzo ciekawie, ale pamiętajmy, że są niebezpieczne. Nie powinniśmy wychodzić z domu, aby je obejrzeć. Jeśli jesteśmy w podróży i zastanie nas burza, nie powinniśmy kontynuować jazdy. Najlepiej zatrzymać się i przeczekać ją w budynku. Pamiętajmy, aby nie zatrzymywać się pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi, ponieważ przyciągają wyładowania atmosferyczne.

Burza może być śmiertelnym zagrożeniem, dlatego pamiętajmy, aby zachować wszelkie środki ostrożności. W przypadku, kiedy do wyładowań dojdzie na otwartej przestrzeni np. podczas naszego spaceru lub wycieczki rowerowej, należy szukać zagłębień w terenie. Przykucnąć w nich i poczekać, aż zagrożenie minie.

ABK

Skip to content