Jak co roku pielgrzymują z Warszawy do jasnogórskiej Matki

Już po raz trzysta ósmy przybędzie na Jasną Górę piesza pielgrzymka warszawska. Również częstochowianie mogą wziąć w niej udział i razem z warszawskimi pątnikami przebyć drogę liczącą blisko 300 km.

Kilka dni w trasie, w upale i deszczu wynagradza wejście pielgrzymów na jasnogórski szczyt. O tych przeżyciach opowiada ks. Marek Olejniczak, który już od wielu lat reprezentuje częstochowian na trasie Warszawa — Jasna Góra:

Człowiek jest tak bardzo przeniknięty tą atmosferą Jasnej Góry. Inaczej się wchodzi na szczyt, kiedy podróż miała dziesięć dni i tych kilometrów się trochę przebyło, nie jeden bąbel był na nodze. To wejście po takim wysiłku jest dużo inne, to trzeba przeżyć, bo tego nie da się do końca opowiedzieć.

Częstochowskich pątników witają na Jasnej Górze rodziny, przyjaciele, parafianie, ale również abp Wacław Depo, który czeka na warszawską pielgrzymkę i ją błogosławi. Ten, kto jeszcze nie brał udziału w warszawskim pielgrzymowaniu, może zapisać się przez internet, ale nie tylko:

Właściwie to trzeba wsiąść w pociąg lub auto i pojechać do Warszawy, gdzie można się na miejscu zapisać. Do nas też można po prostu się zgłosić i zorganizujemy razem wspólny wyjazd. Jeśli ktoś będzie pierwszy raz i będzie miał trudności ze znalezieniem miejsca, gdzie się zapisać, to uczestnicy pokierują.

Piesza pielgrzymka warszawska będzie wędrowała do Częstochowy od szóstego do czternastego sierpnia.

AK