Jak częstochowianie obchodzą Dzień Babci?

21 dzień stycznia to dzień wyjątkowy dla wszystkich babć. Tego dnia bowiem obchodzimy w Polsce Dzień Babci, podczas którego obdarowujemy je prezentami i wyrażamy wdzięczność za ich obecność i wszystko, co dla nas zrobiły.

To święto jest szczególnie istotne również dla częstochowian. Zapytaliśmy kilku z nich, w jaki sposób zamierzają je spędzić w tym roku.

– Razem z rodziną chcielibyśmy spędzić ten czas z babcią, żeby była szczęśliwa w tych ostatnich latach życia – mówi młody częstochowianin. – Chcę swojej babci dać prezent i zrobić jej coś pysznego do jedzenia. Ponadto babcia lubi oglądać seriale typu „Ukryta prawda” i „Dlaczego ja?”, więc pewnie razem je obejrzymy – dodaje kolejny. – Będę się starał wziąć na siebie obowiązki babci, żeby miała chociaż ten jeden dzień przysłowiowego luzu – mówi jeszcze inny.

Dzień “Babć” jest bardzo ważny dla wszystkich ich wnuków – również tych najmłodszych. Dzieci z Przedszkola Sióstr Antoninek w Częstochowie z chęcią powiedziały, co najbardziej podoba im się w tym dniu.

– Mnie się podoba, że możemy powiedzieć babci, jak bardzo ją kochamy. – mówi jedno z dzieci. – Możemy posiedzieć z babcią i pograć z nią w coś – dodaje kolejne. – Możemy jej dać laurki i inne rzeczy, które ją ucieszą – podsumowuje inne.

Dzień Babci jest obchodzony w Polsce od roku 1966, kiedy to dziennik “Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia “dniem babci”, co stanowi zwieńczenie popularyzowania terminu w innych czasopismach od 1964. Po dziś dzień, wraz z Dniem Dziadka, jest dla Polaków jednym z najchętniej obchodzonych i najbardziej tradycyjnych świąt, a zwyczaj ten kultywowany jest przez ludzi w każdym wieku i zapewne będzie obchodzony jeszcze przez wiele pokoleń. Wszystkim babciom życzymy w tym dniu jak najwięcej zdrowia oraz radości z czasu spędzonego z bliskimi.

MSI

Fot.: creativehobby.pl