Jak pomóc duszom czyśćcowym?

Do Uroczystości Wszystkich Świętych dobrze jest się przygotować – przyznaje o. Waldemar Pastusiak, Kustosz Jasnej Góry. W najbliższych dniach, kiedy nawiedzać będziemy groby naszych bliskich, pamiętajmy o tym, by być w stanie łaski uświęcającej.

W dniach od 1 – go do 8 – go listopada istnieje możliwość uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych pod specjalnymi warunkami.

– Te szczególne dni świąteczne Uroczystości kościelnych zachęcają nas do oczyszczenia swoich serc, aby skorzystać z sakramentu pokuty i móc uzyskać odpust za bliskich zmarłych – mówił o. Waldemar Pastusiak.

Kustosz Jasnej Góry przyznaje, że najdoskonalszą formą pomocy duszom czyśćcowym jest ofiara Mszy św.

– Ofiara Mszy św. jest najdoskonalszą formą modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Pamiętamy o tym, aby ci, którzy odeszli, mieli od nas wdzięczność właśnie w postaci Mszy św. i zamówionej intencji mszalnej. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko kapłan ma się modlić za tę osobę, sami też musimy się zaangażować – dodał Kustosz.

Sanktuarium jasnogórskie włącza się w centralne obchody uroczystości Wszystkich Świętych, które odbędą się 1 – go listopada o godz. 14.30 z udziałem ojców i braci paulinów na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Następnie o godz. 16.15 w bazylice jasnogórskiej odbędą się nieszpory z procesją i wypominkami. We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych o godz. 7.00 w bazylice sprawowana będzie Msza św. wypominkowa, natomiast o godz. 16.00 w Kaplicy Pamięci Narodu odbędzie się modlitwa, którą poprowadzi paulin o. Eustachy Rakoczy oraz Ludowcy Regionu Częstochowskiego.

BNO
Źródło: Radio Jasna Góra