Jak prawidłowo uzdatnić wodę w akwarium

ARTYKUŁ SPONSOROWANY    Uzdatnianie wody w akwarium ma zasadnicze znaczenie zarówno dla ryb i innych zwierząt zamieszkujących akwen, jak również dla wegetujących tam roślin. Dzięki odpowiednio dobranym preparatom woda jest odpowiednio przystosowana w taki sposób, aby wszystkie żywe organizmy mogły żyć w ich naturalnym środowisku, optymalnie dostosowanym do ich potrzeb.

Wymiana wody w akwarium

Nie każdy początkujący akwarysta jest świadomy faktu, iż wymiana ponad 50% wody może skutkować zachwianiem środowiska wodnego, a tym samym stworzyć niekorzystne warunki życia dla zwierząt i roślin. Częsta wymiana 60% wody w akwarium nie sprzyja rozwojowi zwierząt i roślin, gdyż powinna być ona odpowiednio uzdatniona. Jeśli to nie nastąpi może odbyć się na samopoczuciu słodkowodnych zwierząt żyjących w akwarium. Należy pamiętać, że w małych zbiornikach akwariowych najlepiej podmieniać na świeżą ok. 30% wody całego baniaka. Dzięki takiej ilości zapobiegniemy wahaniom flory bakteryjnej w akwarium, a jednocześnie możemy usunąć zalegające odchody i rozkładające się resztki pokarmu.

Profesjonalne środki przeznaczone do pielęgnacji akwarium i uzdatniania wody

Obecnie na rynku istnieje szereg różnych substancji, które wykorzystuje się do uzdatniania wody w akwariach. Skuteczne preparaty do uzdatniania wody w akwarium to m.in. Ada Clear, Tropical Antychlor czy JBL PhosEx Rapid. Preparat o nazwie Ada Clear Super to wysoce oczyszczony proszek węgla aktywowanego, który został zmieszany z kilkoma substancjami odżywczymi. Służy on do  zwiększenia ilości bakterii nitryfikacyjnych w podłożu. Jego działanie polega na tym, że jest częściowo dostarczany do podłoża, a częściowo bezpośrednio do wody. Dzięki temu absorbuje i usuwa nadmiar substancji organicznych wspomagając rozwój właściwych bakterii nitryfikacyjnych. Z kolei działanie środka Tropical Antychlor szybko uzdatnia surową wodę wodociągową przeznaczoną do celów akwarystycznych w akwarium domowym. Poza tym neutralizuje on trujący  dla ryb akwariowych chlor, przekształcając go w nieszkodliwe chlorki.  Przeznaczony jest także do neutralizacji chloraminy i jej toksycznych związków.

Usuwanie fosforanów z wody w akwarium

W każdym akwarium występują fosforany (PO4), które powinny być usuwane z wody, gdyż ich poziom stale wzrasta. Wzrost fosforanów w akwarium przyczynia się do intensywnego rozwoju glonów. Należy pamiętać, że poziom fosforanów powyżej 0,1mg/l może spowodować gwałtowny wzrost glonów. Wprawdzie fosforany nie mają bezpośrednio szkodliwego wpływu na kondycję rybek akwariowych, lecz warto je regularnie usuwać z akwarium.

Skuteczne preparaty akwarystyczne do usuwania fosforanów

JBL PhosEx Rapid to preparat stosowany w celu usunięcia fosforanów i pozbycia się glonów z akwarium. Środek ten działa natychmiastowo, lecz krótko. Jest wygodny w użyciu – w porównaniu z wkładami nie trzeba go wyjmować z filtra. Odpowiednia dawka preparatu wystarczy, aby całkowicie usunąć poziom fosforanów w akwarium.

Skip to content