Jak rozmawiać z dziećmi na najtrudniejsze tematy?

„Jak rozmawiać z dziećmi na najtrudniejsze tematy?” – to temat spotkania z dr Elżbietą Zubrzycką, założycielką Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, wykładowcą i terapeutą, które odbyło się w częstochowskiej Bibliotece Publicznej w ramach projektu „Deklinacja książki”.

Ja myślę, że do tego trzeba podejść przede wszystkim tak: czy naprawdę są jakieś trudne tematy? Może kilka, ale my do trudnych zaliczamy właściwie te wszystkie, na temat których my sami nie mamy jasnego poglądu. Ja bardzo zachęcałabym, że jeżeli mamy na jakiś temat z dzieckiem rozmawiać, to najpierw przemyślmy sami, co na ten temat sądzimy. Jeżeli nie wiemy dokładnie, co dziecku powiedzieć, to mówmy to, co my myślimy oraz „może być inaczej”, nie mam co do tego pewności, tego nie trzeba się wstydzić – mówi dr Elżbieta Zubrzycka.

Zdaniem dr Elżbiety Zubrzyckiej niekoniecznie zawsze powinniśmy czekać, aż dziecko same zacznie zadawać trudne pytania.

Jest jakiś film, w tym filmie coś się zadziało. Można zapytać „co Ty o tym myślisz?”, „jak byś się zachował/zachowała” w tej sytuacji, a Twoi znajomi. Możemy, jak gdyby wypuszczać takie jakby balony i patrzeć, czy dziecko złapie za sznurek czy nie. Jeżeli to jest temat, który jest dla niego ważny, to ono się zaciekawi i wejdzie w rozmowę. Jeżeli to jest za wcześnie, albo dziecko nie chce z nami o tym porozmawiać, to wtedy powie „idę się bawić”, „mam lekcje do odrobienia”. Uniknie tego tematu – mówi dr Zubrzycka.

Wykład skierowany był do rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy i pedagogów.W ramach projektu „Deklinacja książki” w częstochowskiej bibliotece w październiku odbędą się jeszcze 3 spotkania – 22 października z Barbarą Gawryluk, 23 października – z Anną Czerwińską-Rydel, a 31 października – z Pawłem Wakułą. Początek wszystkich spotkań o godzinie 12.00.

Program „Deklinacja książki” jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PK