Jak wziąć kredyt i nie wpaść w spiralę kredytową

Pożyczanie pieniędzy jest czymś normalnym. W polskiej rzeczywistości ciężko wyobrazić sobie życie bez takiej możliwości. Pożyczamy pieniądze na różne cele. Czasem jest to przetrwanie do kolejnej wypłaty, czasem jest to zakup samochodu, a jeszcze innym razem będzie to kredytowanie inwestycji w mieszkanie. Jedno co łącze wszelkie produkty kredytowe to konieczność spłaty wziętej kwoty. Oczywiście spłacona zostanie kwota kredytu czy pożyczki oraz wszelkie odsetki i inne opłaty jak na przykład prowizja. Czy posiadając kredyt powinieneś na coś szczególnie zwrócić uwagę?

Samo pożyczanie pieniędzy nie jest niczym złym. Z tej formy finansowania korzysta wiele osób prywatnych. Z kredytów korzystają nawet firmy zatrudniające dziesiątki pracowników. Wszyscy kredytobiorcy są zobowiązani do oddania pożyczonej kwoty w wyznaczonym w umowie terminie. I fakt terminowej spłaty jest kluczowy przy posiadaniu kredytu. Jeśli będziesz oddawał sumiennie wszystkie raty, będziesz zadowolonym, uczciwym klientem banku bądź parabanku.

Dla części kredytobiorców sprawa nie jest tak oczywista. Z różnych względów, część klientów nie oddaje pożyczonej kwoty w wyznaczonym terminie. Najczęściej dzieje się to ze względu na piętrzące się problemy finansowe. W takim momencie możesz próbować zawrzeć porozumienie z firmą, która udzieliła Ci pożyczki. Chęć osiągnięcia porozumienia jest bardzo istotna.

Gdy pojawiają się problemy ze spłatą długu, część osób uważa, że dobrym rozwiązaniem jest wzięcie nowej pożyczki bądź kredytu w celu spłaty starego zadłużenia. Takie postępowanie jednak nie jest dobrym rozwiązaniem problemu. Szczególnie, jeśli jesteś stałym klientem parabanków możesz mieć problem z przykładowo darmową chwilówką dostępną dla nowych klientów. Wprawdzie, zdarzają się propozycji ofert promocyjnych typy „co piąta pożyczka gratis”, jednak zazwyczaj biorąc kolejną zapomogę będziesz zmuszony zapłacić prowizję i odsetki, a to tylko spotęguje Twoje zadłużenie. Pojawiające się trudności finansowe, które mogą skutkować problemem z terminową spłatą warto jak najszybciej zgłosić do firmy, której zalegasz pieniądze. Zanim podejmiesz jakieś decyzje warto przeczytać więcej na temat finansów na jednym z branżowych portali tak, aby móc wybrać najlepsze rozwiązanie swojego problemu finansowego. Część firm pozwala rozłożyć płatności na mniejsze raty i na dłuższy okres czasu. Takie rozwiązanie może Cie kosztować trochę więcej, jednak unikniesz niepotrzebnych wysokich kar.

Spirala zadłużenia jest dla wielu osób niebezpiecznym zjawiskiem. Biorąc kolejny kredyt na spłatę starego zadłużenia nie dość, że ciągle zalegasz pieniądze, tylko że nowej firmie, to Twój dług powiększa się każdorazowo o prowizję związane z udzieleniem tego nowego produktu kredytowego. Pamiętaj też, że gdy nie będziesz oddawał pożyczonym pieniędzy na czas, możesz zostać wpisany w bazy typu BIK i będzie Ci ciężej o kolejną zapomogę. Osobom z BIK pożyczy niewiele firm, a będzie to między innymi Freezl.

Decydując się na pożyczenie pieniędzy, staraj się zawsze podejmować odpowiedzialnie wszelkie decyzje. Pożyczaj tylko tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz i ile jesteś w stanie oddać terminowo. Zawsze sprawdź też jaka jest data spłaty rat i staraj się pilnować tego terminu.