Jakub i Zuzanna – statystyki Urzędu Stanu Cywilnego

dziecko

W minionym roku w Częstochowie rodziło się mniej dzieci, zawarto natomiast więcej ślubów. Wiadomo też, jakie imiona częstochowianie najchętniej nadawali swoim dzieciom.

W 2015 r. wystawiono w Częstochowie 2 tys. 889 aktów urodzenia, czyli o 157 mniej niż rok wcześniej, 3 tys. 442 akty zgonu, czyli o 132 mniej, a także 1129 aktów małżeństwa. Wśród tych ostatnich 536 to śluby cywilne (o 6 więcej), a 593 konkordatowe (o 14 więcej).

Co istotne, obecnie obowiązują zmienione przepisy w kwestii miejsca zawarcia związku. – Od pierwszego marca ubiegłego roku istnieje możliwość zawarcia małżeństwa cywilnego poza Urzędem Stanu Cywilnego, w miejscu wskazanym przez narzeczonych – mówi kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie, Rafał Bednarz. – Oczywiście musi to być miejsce godne, miejsce, które zapewnia bezpieczeństwo uczestników uroczystości, zatem nie może to być polana w parku czy inne tego typu miejsce publiczne. Taki przypadek jest traktowany zawsze, każdorazowo indywidualnie. Każdorazowo sprawdzamy to miejsce […]. W ubiegłym roku z takiej możliwości w Częstochowie skorzystały 4 pary.

W Częstochowie rodzi się mniej dzieci między innymi dzięki powtórnemu otwarciu szpitala w Blachowni, ale wyjaśnienia trzeba szukać w szerszej, nie tylko częstochowskiej skali. Wzrost i spadek urodzeń następuje cyklicznie, co na wykresach przypominają sinusoidę. W ostatnich dekadach najwyższy wyż demograficzny miał miejsce na początku lat 80., po czym następował rokroczny spadek aż do początku lat 90., gdy niż był największy. Osób, które ze względu na wiek obecnie zakładają rodziny i mają dzieci, jest po prostu mniej.

Wiadomo już jakie imiona częstochowianie najchętniej nadawali swoim dzieciom. Utrzymana została reguła, że nadać nie można imion nieprzyzwoitych i wulgarnych, więcej niż dwóch, a także imię powinno pozwalać odróżnić płeć. – Wielu natomiast rodziców decyduje się skorzystać z innej opcji, polegającej na nadaniu imienia obco brzmiącego. W ubiegłym roku pojawiły się dziewczynki o imionach Cyntia, Bianca, czy chłopcy o imionach Teo, Ikar, Max, Ariel czy Aron. Pojawiają się też imiona słowiańskie, jak choćby Mieszko czy Gniewko, imię, które wybrała jedna z par rodziców – mówi Rafał Bednarz.

Najpopularniejsze w 2015 r. imiona kobiece to Zuzanna, Lena, Natalia, Zofia i Julia, natomiast męskie to Jakub, Filip, Kacper, Antoni i Adam. Również w 2014 najpopularniejszym wśród częstochowian imieniem był Jakub, potem Kacper, Antoni, Filip, Jan. Wśród kobiet natomiast w 2014 królowała Lena, później Julia, Natalia, Zuzanna i Alicja.

Podsumowanie liczby małżeństw, urodzeń i zgonów dotyczy aktów wystawionych w roku kalendarzowym 2015 oraz 2014.

Krzysztof Rygalik

Skip to content