Janusz Radek w Liceum Samorządowym w Częstochowie

Janusz Radek – znany aktor i wokalista zaśpiewał 9 października dla uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego. Jego pobyt w Częstochowie związany jest z jubileuszem 50 lat od śmierci Haliny Poświatowskiej. Artysta w maju bieżącego roku wydal płytę z piosenkami do tekstów o częstochowskiej poetce. Nie uszło to uwadze dwóm uczennicom Liceum Samorządowego, które zainicjowały spotkanie z Radkiem.
– Pedagog naszej szkoły zaproponowała nam wzięcie udziału w projekcie. Stworzyłyśmy tam projekt o Halinie Poświatowskiej. Zainteresowałyśmy się w ten sposób twórczością poetki. – mówi Roksana Napora.
– Jest to projekt z Akademii Liderów Fundacji św. Mikołaja. – dodała Anna Baryła. – Pojechałyśmy w wakacje na warsztaty, gdzie uczyłyśmy się jak przeprowadzić taki projekt.
Dla szkoły to szczęśliwy zbieg wydarzeń, mówi dyrektor Liceum – Ilona Walczak-Dądela:
– Zbiegły się dwie rzeczy: koncert Janusza Radka w Filharmonii Częstochowskiej i realizacja projektu o Halinie Poświatowskiej przez dwie nasze maturzystki. Stwierdziliśmy, że będzie to doskonały moment, abyśmy mogli zaprosić gości, aby pan Janusz mógł spotkać się z młodzieżą i abyśmy mogli mieć w szkole wydarzenie związane z częstochowską poetką.
Poezja dla Janusza Radka jest bardzo istotna:
– Dla mnie poezja nie jest rzeczą od święta. Najlepiej przedstawia to Formuła 1: bez przemysłu motoryzacyjnego nie byłoby żadnego rozwoju. Bez języka poetyckiego nie byłoby tej całej transcendencji, która popycha do przodu język. Jeśli będziemy zajmowali się jedynie językiem potocznym, nie będzie abstrakcyjnego myślenia, a wtedy będziemy po prostu robolami. Abstrakcyjne myślenie pociąga mnie w poezji. Teksty Poświatowskiej podobały mi się, bo wraz z nimi wzrastałem. Funkcjonują ze mną dalej w moim postrzeganiu świata. Chciałbym też przełamać błędne myślenie, że młodzież słucha tylko hip-hopu i disco polo.