Zakon ojców paulinów z Jasnej Góry podsumował rok 2019. 31 grudnia minionego roku na stronie internetowej klasztoru ukazało się sprawozdanie, podsumowujące rok w liczbach i faktach. Jak podkreśla rzecznik Jasnej Góry, o. Sebastian Matecki, rok 2019 upłynął przede wszystkim pod znakiem Jana Pawła II.

– Rok 2019 upłynął pod patronatem św. Jana Pawła II, którego pierwszą pielgrzymkę na Jasną Górę świętowaliśmy dość hucznie, gdyż jest to ważne wydarzenie dla naszego Sanktuarium. Podobnie ważne są dla nas jego nauki i przesłanie, które po sobie pozostawił.

W związku z 40. rocznicą pielgrzymki św. Jana Pawła II na Jasną Górę zorganizowanych zostało kilka wydarzeń dedykowanych pamięci papieża Polaka, m.in. wystawie, poświęconej pielgrzymce z 1979 roku.

– Bardzo ważnym wydarzeniem był cykl spotkań “Wieczory maryjne. Katechezy z Janem Pawłem II”, które prowadzili dr Wincenty Łaszewski oraz o. Wojciech Dec – podkreśla rzecznik. – Dowodzi to tylko uniwersalności nauk Jana Pawła II, które są przekazywane m.in. przez nas z pokolenia na pokolenie.

O. Matecki zwraca również uwagę na to, że w minionym roku wzrosła liczba pielgrzymów, przybywających na Jasną Górę oraz liczba samych pielgrzymek.

– Jeśli chodzi o liczby, to cieszy fakt, że wzrosła liczba pielgrzymów, którzy w tym roku odwiedzili Jasną Górę – wyniosła ona ponad 4 mln. Poszczególne pielgrzymki różnią się między sobą, chociażby przez fakt, że oprócz tradycyjnych, pieszych pielgrzymek, mamy do czynienia także z pielgrzymkami rowerowymi, biegowymi, konnymi, a nawet rolkowymi, które zdecydowanie odchodzą od dawnych obyczajów i są wyrazem podążania z duchem czasu – podsumowuje o. Matecki.

Do pozostałych istotnych wydarzeń należą: inauguracja przez Zakon Paulinów i Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach wspólnego międzynarodowego projektu „Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów”, który ma na celu pokazanie dziedzictwa Zakonu Paulinów jak najszerszemu gronu odbiorców, a także podpisanie porozumienia między Zakonem Paulinów a Uniwersytetem Śląskim w Katowicach dotyczącego opracowywania starodruków, ich utrwalania i udostępniania celem ochrony i upowszechniania polskiej kultury. Po szczegółowe dane, zawarte w sprawozdaniu, zapraszamy na stronę Biura Prasowego Jasnej Góry.

MSI

Fot.: Biuro Prasowe Jasnej Góry

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content