Jasnogórski carillon był obiektem oceny holenderskiego specjalisty Gerta Oldenbeuvinga. Carillonista przybył do Polski na zaproszenie Akademii Muzycznej w Gdańsku, która prowadzi projekt badawczy dotyczący tego wyjątkowego instrumentu na jasnogórskiej wieży. – Historia tego carillonu jest interesująca, dzwony zostały odlane w 1905 r. w Belgii w Mechelen przez ludwisarza, który stworzył tylko to jedyne dzieło powiedział badacz i dodał: – Dzwony nie są w najlepszym stanie, natomiast jest to bardzo interesujące miejsce, podobnie jak ten instrument, który ma ponad 100 lat. Marzeniem jest przestrojenie lub częściowa wymiana dzwonów, podłączenie klawiatury, usunięcie szyb, by możliwe było słuchanie go w tym wspaniałym otoczeniu i parku.

W czasie rozmowy z dr Moniką Kaźmierczak, wykładowcą Akademii Muzycznej i gdańską carillonistką, zabrzmiał jasnogórski instrument.

– Na świecie jest około 640 carillonów, w Polsce są cztery, z czego trzy w Gdańsku – dodała dr.

– Carillony to instrumenty złożone z dzwonów, musi być ich minimum 23, i muszą mieć możliwość gry ręcznej za pomocą klawiatury. Jasnogórski taką możliwość kiedyś posiadał, natomiast klawiatura jest obecnie odłączona i w tej chwili gra tylko automatycznie – dodała dr Kaźmierczak.

BNO
Źródło: Radio Jasna Góra/BZ

Skip to content