Jedyny w swoim rodzaju. Bp Antoni Długosz świętował 25-lecie sakry biskupiej

Biskup senior Antoni Długosz, pomocniczy biskup archidiecezji częstochowskiej, świętował w sobotę, 26 stycznia srebrny jubileusz święceń biskupich. Z tej okazji w kościele w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie  uroczystej Mszy św. w intencji jubilata przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W homilii hierarcha rozważał m.in. tajemnicę powołania kapłańskiego i znaczenie posługi pasterskiej w Kościele, która może być skuteczna tylko dzięki łasce Boga.

POSŁUCHAJ HOMILII ABP. DEPO

W krótkiej wypowiedzi dla Radia Fiat biskup jubilat Antoni Długosz wyraził wdzięczność Bogu za dar swojej posługi pasterskiej. – Dziękuję serdecznie Panu Bogu za to, że mogę posługiwać jako biskup już przez 25 lat. Ciągle powtarzam za królem Dawidem: Panie, kim jestem, że doprowadziłeś mnie dotąd? Pragnę tylko, żeby przeze mnie Pan Jezus uobecniał swoją moc zbawczą. To jest dla mnie najważniejsze.

Drugą częścią uroczystości było sympozjum katechetyczne pod hasłem „Służyć (z) miłością”, które zorganizowano w auli Wyższego Seminarium Duchownego.

Laudację na cześć jubilata wygłosiła s. dr hab. Anna Walulik CSFN. Słowo i gratulacje w imieniu Stowarzyszenia Katechetyków Polskich złożył ks. prof. dr hab. Kazimierz Misiaszek SDB. Następnie referat pt. „Towarzyszenie wychowawcze w katechezie i poprzez katechezę” wygłosił ks. prof. dr hab. Zbigniew Marek.

Zastępca dyrektora Radia Fiat, Aleksandra Mieczyńska, wręczyła bp. Antoniemu Długoszowi statuetkę Srebrne Skrzydła, przyznając mu markę „Częstochowskie 24 – lubię to”. – Dziękujemy Bogu za to, że archidiecezja częstochowska ma biskupów, którzy nie boją się mediów i którzy te media rozumieją. Bp Antoni Długosz kocha media i je „rozśpiewuje”. Niech Bóg księdzu biskupowi błogosławi. Dziękujemy – powiedziała Aleksandra Mieczyńska.

Podczas sympozjum ks. dr Roman Ceglarek zaprezentował księgę jubileuszową pt. „Służyć (z) miłością” dedykowaną bp. Antoniemu Długoszowi w 25. rocznicę jego sakry biskupiej.

Sympozjum poprowadził ks. dr hab. Norbert Pikuła, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

O bp. Długoszu w bardzo ciepłych słowach wypowiedział się akordeonista Marcin Wyrostek. – To człowiek z duszą „na rękach”, który dociera do serc słuchaczy. Pamiętam nasz wspólny koncert w Opolu zorganizowany dla uchodźców z Syrii. Wszyscy na widowni byli trochę spięci i przejęci, ale kiedy tylko na scenie pojawił się bp Antoni, od razu całe napięcie zeszło i publiczność otworzyła się. Bp Długosz ma niezwykły dar przełamywania barier, które tworzą się między ludźmi. Jest po prostu człowiekiem dla drugiego człowieka.

– Dla mnie ks. bp Antoni Długosz jest biskupem uśmiechu – powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska. – Kiedy o nim myślę, po prostu się uśmiecham i pewnie tak jest ze wszystkimi, którzy mają ten zaszczyt i przyjemność znać bp. Antoniego Długosza. To człowiek pełen pogody ducha, który swoją dobrocią, uśmiechem i miłością do drugiego człowieka czyni naprawdę wiele. Bp Antoni Długosz pewnie kieruje się też w swojej posłudze słowami św. Teresy, która mówiła, że uśmiech niewiele kosztuje, ale bardzo wiele znaczy i otwiera wiele serc. Dzisiejszy jubilat swoim uśmiechem otwiera serca nie tylko dzieci, ale także młodzieży i dorosłych. To jest człowiek, od którego czerpie się siłę, energię i bardzo pozytywne nastawienie do świata – przyznała Jadwiga Wiśniewska.

W jubileuszu uczestniczył także Marek Michalak, b. rzecznik praw dziecka, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i kawaler tego odznaczenia. – Bp Długosz obdarza ludzi autentyczną miłością i radością. Zawsze jest z ludźmi. Potrafi pochylić się nad każdym i każdemu pomóc. Dla niego jako dla wychowawcy najważniejsza jest miłość do ludzi, bo bez witaminy „M” nie ma wychowania – powiedział.

Marek Michalak opowiedział również zabawną historię, jaka była udziałem jego córki, Julii. – Podczas jednego ze spotkań bp Długosz wysiadł z samochodu, po czym przywitał się najpierw nie z oficjelami, ale właśnie z moją córką. „Cześć, jestem Antek” – powiedział i dodał: „Będę twoim dziadkiem”, na co Julka odparła: „Nie da rady, mam już dwóch”.

Na zakończenie uroczystości bp jubilat wystąpił z Marcinem Wyrostkiem i jego zespołem z minirecitalem.

POSŁUCHAJ FRAGMENTÓW MINIRECITALU

Papież Jan Paweł II wyświęcił ks. Antoniego Długosza na biskupa 6 stycznia 1994 r. w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Jako motto swojej posługi bp Antoni Długosz wybrał hasło „Servire” (Służyć).

Maciej Orman