„Jestem kobietą” w Miejskim Domu Kultury

DSC02543

8 marca to data znana wszystkim. Świętują panie. Ten dzień jest również świetną okazją nie tylko do świętowania, ale i uświadamiania. Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zorganizowały w Miejskim Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego imprezę pod hasłem: „Jestem kobietą”. Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia, zaznaczyła jak ważnym jest podkreślanie pełnej wartości kobiety mimo braku piersi: Chcemy kontynuować to co zaczęłyśmy w zeszłym roku. Wtedy zorganizowałyśmy event dla kobiet Zadbaj o zdrowie częstochowianko. W tym roku pomysł był taki. Nie rozmawiamy wybitnie o chorobie, ale chcemy pokazać, że warto dbać o zdrowie, o siebie. Jak kobiety będą zdrowe, to cała rodzina będzie zdrowa. 

Podczas wydarzenia zachęcano panie do regularnego badania piersi. Gościem specjalnym Dnia Kobiet w MDK była Anna Samusionek – aktorka filmowa i teatralna, która jest ambasadorką profilaktyki raka piersi: Ten problem może tak samo dotyczyć mnie, jak i każdej innej kobiety. Ten problem dotknął moją przyjaciółkę, może nie w dramatycznym wymiarze. Na szczęście, nie mam problemu z samobadaniem własnego ciała. Ważne jest, aby o tym mówić, żeby to robić. Potrzeba wsparcia: Jestem z Wami! 

Nie zabrakło bogatego programu artystycznego.Wystąpiła także częstochowianka Iga Kozacka, która popularność zyskała dzięki programowi The Voice of Poland. Z radością przyjmuje takie zaproszenia i cieszę się z inicjatyw jakie podejmują kobiety. To kapitalne, że walczą o siebie. Dziś tym muzycznym występem chcę je zbudować do bycia kobietami. Będzie utwór Edyty Górniak, Jestem kobietą, którego słowa patronują dzisiejszej imprezie. 

Imprezę poprowadził Bartek Osumek – z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowa. Poproszony o prowadzenie wydarzenia od razu powiedział tak: Jest to chwila kiedy możemy mówić kobietom jak bardzo są dla nas ważne i jak bardzo je kochamy. Zgodziłem się bez zastanowienia, bo naszym częstochowskim kobietom, amazonkom, się nie odmawia. 

W programie były również elementy związane z urodą i podkreślaniem jej. Panie poznały najnowsze trendy w kosmetyce i fryzjerstwie, o co zatroszczył się instytut urody i medycyny estetycznej „Natura”. Nie zabrakło pokazu mody, a także możliwości skorzystania z porad doradców. Jednym z nich była Milena Bieńkowska: Zostałam zaproszona, aby pokazać paniom, że piękno nie leży na zewnątrz, w naszym make upie i ubraniu, ale we wnętrzu. Pokażę tylko i opowiem jak zrobić, aby to piękno jedynie wyeksponować.

Podczas gali wręczono nagrody Anioły, dla osób i instytucji życzliwych Amazonkom. Wśród nagrodzonych znalazła się m.in.: Grażyna Klamek – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Jednym z punktów programu była rozmowa zaproszonych gości o kobiecości. Głos zabrała ambasadorka akcji, Anna Samusionek, a także Maria Lipińska-Rak czy Patrycja Patyk. Ponad 200 uczestniczek miało szansę na wygraną kosmetyków, bonów upominkowych. Same panie były zachwycone programem i już planują w taki sposób spędzić Dzień Kobiet za rok. Finał imprezy stanowiła słodka niespodzianka.