Jesteśmy biało-czerwoną drużyną – europoseł J. Wiśniewska w Częstochowie

Ruszamy w Polskę, żeby po raz kolejny spotkać się z Państwem, zdać sprawę z tego, co udało się zrealizować od czasu zwycięskich dla nas wyborów i podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zwycięstwa biało-czerwonej drużyny. Poczytujemy sobie za największy zaszczyt to, że możemy realizować marzenia i aspiracje Polaków – powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska, rozpoczynając swoje przemówienie podczas kolejnego spotkania z cyklu „Polska jest jedna”. W sobotę 2 czerwca odbyło się ono w auli Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Zbierskiego 2/4.

Na początku spotkania głos zabrał metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przywołując zabawną historię z życia kard. Karola Wojtyły, wskazał na to, jak ważna jest umiejętność słuchania ludzi:

– Kiedy kard. Wojtyła przybył na Podhale, witały go dzieci trzymające kwiaty. Chłopiec stanął trochę dalej od mikrofonu, więc kard. powiedział do niego: „Mów głośniej, bo cię nie słyszę”. Wtedy ten mały góral wyprostował się i odpowiedział: „Jak nie słysys, to się nachyl!” Kardynał Wojtyła przyznał wtedy, że miał przygotowane inne przemówienie, ale ten chłopiec nauczył go tego, że pasterz musi się pochylić nad ludźmi, jeśli nie słyszy ich głosu. Jestem tu dzisiaj w podobnej roli. Moim zadaniem jest wsłuchiwać się w głos każdego. Nie mówię tu o konkretnych kandydatach, ale po prostu przyjmuję i słucham każdego. Chcąc pozostać sobą, musimy się jednak powoływać na fundamenty, którymi są: Bóg, honor i ojczyzna.

Następnie w tematykę spotkania licznie zebranych gości wprowadził kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Częstochowy, senator Artur Warzocha:

– Minęło dwa i pół roku od zwycięskich dla nas wyborów. To był czas wytężonej pracy parlamentarzystów, eurodeputowanych i rządu PiS. Polska bardzo się zmieniła. Wydarzyło się wiele dobrego. Udało się przeprowadzić liczne i niezbędne zmiany. Ich bilans jest bezwzględnie pozytywny. Cieszę się, że europoseł Jadwiga Wiśniewska spotyka się dzisiaj z mieszkańcami Częstochowy i okolic. Mam nadzieję, że będzie to owocne spotkanie.

W swoim przemówieniu europoseł Jadwiga Wiśniewska podsumowała dotychczasową działalność rządu, podkreślając jego osiągnięcia w polityce prorodzinnej. Wspomniała o skutecznym uszczelnieniu systemu podatkowego, w wyniku czego realizowany jest program „500+”. Dzięki niemu Polska stała się liderem Unii Europejskiej w wyprowadzaniu dzieci z biedy. Jadwiga Wiśniewska nie kryła radości z faktu, że obecny poziom bezrobocia w Polsce jest najniższy od 26 lat. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości przypomniała również o istocie programu „Mieszkanie+”, o konieczności budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, Via Carpatia i Via Baltica. W przemówieniu Jadwigi Wiśniewskiej znalazł się wątek bezpieczeństwa energetycznego Polski i poprawy jakości powietrza. Europoseł wspomniała też o temacie obecnych relacji Polski z Unią Europejską oraz o działaniach prowadzonych przez polską opozycję.

W rozmowie z Radiem Fiat europoseł Jadwiga Wiśniewska podzieliła się uwagami dotyczącymi ostatnich wydarzeń w Parlamencie Europejskim:

– Najgłośniej w sprawie budżetu europejskiego krzyczą ci, którzy domagali się uruchomienia przeciwko Polsce art. 7., czyli przedstawiciele totalnej opozycji w Parlamencie Europejskim. Dzisiaj wyrażają oni niezadowolenie z kwot, jakie mają przypaść w udziale Polsce, zrzucając odpowiedzialność na rząd. Jesteśmy na początku drogi, jeśli chodzi o kształt budżetu europejskiego. Będziemy zabiegali o to, aby był on jak najlepszy dla Polski. Polska jest krajem coraz bogatszym, a co za tym idzie, zmieniają się kryteria dostępności do budżetu. Ma tutaj znaczenie m.in. wskaźnik bezrobocia wśród ludzi młodych, który w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Ważnym czynnikiem kształtującym nowy budżet jest również polityka migracyjna, z którą zmagają się państwa Europy południowej i to właśnie tam proponuje się przesunąć akcenty budżetowe. Budżet musi być przyjęty jednogłośnie, a już dzisiaj siedem państw zapowiedziało swój sprzeciw wobec kształtu, w jakim obecnie proponuje się podział środków unijnych. Przed nami długa i wyboista droga, ale jesteśmy zdeterminowani, żeby wywalczyć jak najlepsze rozwiązania dla Polski.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska odniosła się również do podpisania przez premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenia uruchamiającego program „Wyprawka+”:

– Na wyprawkę szkolną będą mogli liczyć wszyscy uczący się do 20. roku życia, a młodzież z niepełnosprawnością – do 24. roku życia. To świadczenie będzie dedykowanego każdemu uczącemu się, bez względu na wysokość dochodu w rodzinie. Przy tej okazji warto wspomnieć, że Polska jest dzisiaj liderem Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o wyprowadzanie dzieci z ubóstwa i nędzy. Wielki prospołeczny program „500+” dał bardzo pozytywne efekty, za co jesteśmy bardzo chwaleni w Brukseli.

W spotkaniu z europoseł Jadwigą Wiśniewską uczestniczyli m.in. posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Szymon Giżyński, Lidia Burzyńska, Andrzej Gawron i Konrad Głębocki, senatorowie partii: Artur Warzocha i Ryszard Majer, wicewojewoda śląski – Mariusz Trepka, Śląski Kurator Oświaty – Urszula Bauer, radne sejmiku województwa śląskiego – Krystyna Jasińska i Beata Kocik, wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy – Artur Gawroński, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie – Alicja Janowska oraz prezes Zarządu NSZZ „Solidarność” Regionu Częstochowskiego – Jacek Strączyński. Transmisję ze spotkania przeprowadziło Radio Fiat.

Zapraszamy do wysłuchania obszernej relacji dźwiękowej ze spotkania pod tym linkiem.

MO