Już dziś (8 marca) obchodzimy Dzień Kobiet. Jego tradycja sięga 1909 roku i zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych. W Polsce obchodzony jest od 1924 roku, a po II wojnie światowej dzień ten zyskał status święta narodowego.

Nie inaczej było także w Częstochowie. Wyjątkowe postacie kobiet na historycznym rysie Częstochowy pojawiły się na początku XX w., kiedy to od 1905 roku zaczęły posiadać własne stowarzyszenia.

– W 1905 roku powstał Komitet Kobiet, którym kierowała Zofia Garlicka, pierwsza częstochowska lekarka. Warto także wspomnieć o Kole Kobiet Pogotowia Wojennego w latach 1914-1920, które w Częstochowie było bardzo prężne. Zarówno kobiety z Koła Kobiet, jak i inne ochotniczki prowadziły słynną kuchnię w czasie wojny polsko-bolszewickiej na Dworcu Głównym Kolei w Częstochowie, gdzie przez dzień i noc wydawano posiłki. Pracowało tam bez przerwy 60 kobiet. Bardzo prężną organizacją była także Narodowa Organizacja Kobiet – mówił historyk Juliusz Sętowski.

Wśród najpopularniejszych upominków dla pań nie brakuje perfum, czekoladek oraz oczywiście kwiatów. Zapytaliśmy męską część społeczeństwa Częstochowy, za co kocha kobiety.

– Kobiety można kochać za wszystko. Za urodę, uśmiech, dobre serce, szczerość, wspaniały gest oraz za to, że one też nas kochają. Dzięki kobietom żyjemy i wiemy, że mamy dla kogo żyć. Kochamy je przede wszystkim za to, że są – opowiedział jeden z mieszkańców Częstochowy.

– Kobiety kochamy za to, że odwzajemniają nasze uczucia – podkreślił student.

– Kobiety powinno kochać się bez żadnego powodu. Jedni są w stanie dać sobie bez nich radę, jednak znaczna większość nas ich po prostu potrzebuje – przyznał rację przechodzień.

8 marca jest także Światowym Dniem Modlitwy, pierwotnie nazywany Światowym Dniem Modlitwy Kobiet. Z okazji dzisiejszego święta redakcja Radia Fiat składa wszystkim kobietom najcieplejsze i najserdeczniejsze życzenia ?

BNO
Fot.: pixabay.com

Skip to content