Już niebawem powstanie Jurajski Agro Fresh Park

12 lipca władze Regionalnego Funduszu Gospodarczego oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podpisały list intencyjny dotyczący rozpoczęcia budowy Rynku Hurtu Rolno Spożywczego „Jurajski Agro Fresh Park”.

Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2023 na terenie gminy Rędziny. Jurajski Agro Fresh Park będzie miejscem zbytu produktów rolniczych oraz będzie dawał rolnikom możliwość hurtowego zakupu tych produktów. Ponadto przestrzeń wokół parku będzie zagospodarowana na cele upraw polowych, sadowniczych lub szklarnianych. Mówi Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa:

Jest to bardzo wysoki i atrakcyjny cel, który odpowiada na potrzeby. Jest to giełda rolno-spożywcza nowego typu, prekursorska na polskim rynku.

Giełda ta będzie wyjątkowa również z tego względu, że rolnicy i przedsiębiorcy w jednym miejscu znajdą wszystko to, czego będą potrzebować:

To jest giełda, która jest połączeniem różnych specjalności. Będzie pośrednictwo, przetwórstwo, produkcja i głębokie zamrażanie.

Również umiejscowienie Jurajskiego Agro Fresh Parku daje mu wiele możliwości oraz sprawi, że będzie on łatwo dostępnym miejscem w skali kraju, ale także Europy. Mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska:

Jest ona bardzo dobrze usytuowana. Lotnictwo, kolej i autostrada — są to wszystkie możliwości transportowe, które tworzą idealne skomunikowanie tych terenów.

Poseł Lidia Burzyńska jest również pewna sukcesu, jaki odniesie inwestycja, ze względu na ilość czynników zwiększających jej atrakcyjność dla przedsiębiorców i rolników:

Mamy wszystkie aspekty prowadzące do sukcesu. Mam nadzieję, że przedstawione terminy zostaną dotrzymane, a północna część województwa śląskiego będzie mogła się cieszyć taką inwestycją, która będzie pionierską dla europejskich rynków.

Prognozowany koszt inwestycji opiewa na kwotę 250 mln złotych netto.

AK