Kardiochirurdzy z Zabrza będą operować serca wcześniaków w Częstochowie

Już niedługo dzieci z Częstochowy i okolic wymagające specjalistycznej opieki kardiologicznej będą mogły być operowane bez konieczności transportowania do innych szpitali. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie podpisał umowę ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pierwsze zabiegi planowane są już na wrzesień tego roku.

Szpital na Parkitce przygotowuje się do wprowadzenia zabiegów ratujących życie wcześniaków. Dzięki współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu szpital wzbogaci się o wykwalifikowanych specjalistów z zakresu kardiochirurgii dziecięcej, którzy na miejscu będą operować dzieci wymagające chirurgicznego zamknięcia drożnego przewodu tętniczego. Oddział Patologii Noworodka zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt kardiologiczny, umożliwiający profesjonalną opiekę nad wcześniakami. Dzięki tym zmianom dzieci nie będą musiały być transportowane na zabiegi do okolicznych szpitali, co realnie wpłynie na jakość opieki neonatologicznej w częstochowskiej placówce.

– To dobra wiadomość zarówno dla wcześniaków i ich rodziców, jak również dla nas – lekarzy – powiedział dr Grzegorz Zieliński, ordynator Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. – Dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanych kardiochirurgów z Zabrza będziemy mogli otoczyć opieką maluchy z masą urodzeniową nawet poniżej 1000 g. Do tej pory noworodki, które wymagały chirurgicznego zamknięcia drożnego przewodu tętniczego były transportowane do okolicznych ośrodków zapewniających specjalistyczną opiekę kardiochirurgiczną. Transport, nawet najlepiej zorganizowany, wiązał się jednak z realnym zagrożeniem dla małego pacjenta, dlatego cieszymy się, że wspólnymi siłami podnosimy jakość opieki medycznej w naszym szpitalu – dodał dr Zieliński.

Jak podkreślają specjaliści z zakresu neonatologii i kardiochirurgii, ta operacja jest bardzo często priorytetowa u wcześniaków i nierzadko ratuje ich życie. Możliwość jej przeprowadzenia bez konieczności transportowania małego pacjenta do innego szpitala znacząco wpływa na wyrównanie szans na szczęśliwy rozwój przedwcześnie urodzonych dzieci.

– W szpitalu trwają obecnie prace modernizacyjne związane z przystosowaniem oddziału do przeprowadzania tego typu zabiegów – poinformował Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. – Szacujemy, że pierwsze operacje będą mogły odbyć się już we wrześniu tego roku, ale już teraz jesteśmy gotowi na to, aby objąć specjalistyczną opieką dzieci, które będą wymagały wykonania tego typu zabiegu – podkreślił.

Podjęcie współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to jedno z wielu działań mających na celu podniesienie rangi szpitala jako placówki zapewniającej najlepsze standardy świadczonych usług leczniczych w regionie. Remonty odbywają się także na Oddziałach Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych oraz Ortopedii i Chirurgii Urazowej.

źródło: informacja prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie