Karetka neonatologiczna wraca na Parkitkę

Narodowy Fundusz Zdrowia przyznał Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie kontrakt na obsługę specjalistycznej karetki dla noworodków. Oznacza to krótszy czas oczekiwania na pomoc medyczną i transport do ośrodków o najwyższym poziomie referencyjności m.in. dzieci z ciężkim niedotlenieniem. Kontraktu na karetkę „N” Szpital nie miał od 2014 roku. Kolejne próby jego odzyskania kończyły się fiaskiem. Konsekwencje takiego stanu rzeczy odczuwała cała północna część województwa śląskiego, gdzie taka karetka – na co dzień wyjeżdzająca właśnie z Parkitki – była jedynym tego typu zespołem ratowniczym. Pozwalała na znacznie szybszy transport wymagających natychmiastowej pomocy noworodków i wcześniaków. W kontekście wzrostu liczby przedwczesnych porodów – sytuacja stawała się dramatyczna.

Rozwiązaliśmy bardzo poważny problem. Po czterech latach batalia o karetkę neonatologiczną kończy się sukcesem. Brak „N”-ki oznaczał nierówny dostęp do świadczeń ratujących życie noworodkom z całego regionu częstochowskiego – podkreślił Dariusz Kaczmarek, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. Warto przypomnieć, że przed utratą kontraktu, w 2013 roku, karetka „N” wyjeżdżała aż 250 razy – dodaje.

Jedynym mankamentem nowej karetki jest spory przebieg około 400 tys. km oraz potencjalne problemy z wymianą niektórych części. Szacuje się, że nowy egzemplarz karetki neonatologicznej wraz ze sprzętem kosztuje około pół miliona złotych. Niepokojącym jest też fakt, że niemal z każdego regionu napływają informacje o zastępowaniu zespołów karetek „S” z lekarzem, zespołami „P”, w których składzie są wyłącznie ratownicy medyczni. Liczba specjalistycznych zespołów wyjazdowych maleje z roku na rok. Już tylko co czwarta karetka ma na pokładzie lekarza.

PNP